O poprawną komunikację w rodzinie oraz o przyjęcie do swoich domów uczestników Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. apelował w Pszowie arcybiskup Wiktor Skworc.
Od samego rana 13 września do sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie przybywały piesze i rowerowe pielgrzymki z ziemi wodzisławskiej, rybnickiej, jastrzębskiej oraz raciborskiej. Uśmiechniętych pielgrzymów przy bramie witał wodą święconą emerytowany ksiądz Adam Kandziora. Silną reprezentację stanowili Skauci Europy, którzy obrali sobie sanktuarium za miejsce formacji i modlitwy. Z pielgrzymką przybyła również kapituła katedralna.
Pątników zaskoczyć mogło usytuowanie ołtarza przepięknie ustrojonego we wrzosy. Nie był ustawiony jak co roku przy głównym wejściu do bazyliki, lecz z boku świątyni.
W uroczystej procesji wejścia uczestniczyli górnicy, którzy wnieśli kopię obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej. Pielgrzymów przywitał nowy proboszcz bazyliki, ksiądz Andrzej Pyrsz. Doroczna pielgrzymka i odpust odbyły się pod hasłem „Po uśmiech i nadzieję” .
Abp Wiktor Skworc w Pszowie Dominik Gajda Homilię wygłosił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Najwięcej czasu poświęcił komunikacji międzyludzkiej. - Rodzina jest pierwszym miejscem, gdzie uczymy się komunikowania. Możemy zainspirować się ewangelicznym obrazem nawiedzenia Elżbiety przez Maryję. Pierwszą odpowiedź na pozdrowienie Maryi daje bowiem dziecko poruszające się radośnie w łonie Elżbiety. Weselenie się z powodu radości spotkania jest w pewnym sensie wzorem i symbolem wszelkiej innej komunikacji, czego uczymy się jeszcze przed przyjściem na świat - mówił arcybiskup Wiktor Skworc. - Rodzina jest również miejscem, w którym mieszkając razem, doświadczamy w życiu codziennym ograniczeń własnych oraz innych osób, małych i wielkich problemów współżycia, współpracy. Nie ma rodziny idealnej, ale nie wolno nam bać się niedoskonałości, kruchości, a nawet konfliktów; trzeba się nauczyć stawiania im czoła w sposób konstruktywny. Po prostu - trzeba rozmawiać, przepraszać i wybaczać. Nie jest tak, że kto głośniej krzyczy, ma rację - apelował abp Skworc.
Ołtarz po raz pierwszy został ustawiony z boku bazyliki Dominik Gajda - Jest jeszcze jedna, bardzo ważna forma komunikacji - to uśmiech. I tego możemy z całą pewnością uczyć się od Matki Bożej Pszowskiej - wspomniał także metropolita katowicki.
W homilii arcybiskup Wiktor Skworc nawiązał do bieżącej sytuacji na świecie. - Królowo Pokoju! Wołamy o pokój dla świata, dla uchodźców, dla mieszkańców Ukrainy, Syrii, Iraku i całego Bliskiego Wschodu. - Królowo Pokoju, odbierz władzę ludziom chorym na nienawiść i wojnę.
Na zakończenie arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował również o otwartość na pielgrzymów, którzy przyjadą w 2016 roku na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Mówił, że wciąż potrzebujemy dla nich mieszkań. - Młodzi, którzy do nas przyjadą, nie potrzebują luksusu, lecz serca i gościnności oraz świadectwa wiary - zaznaczył.