Nowy numer 20/2022 Archiwum

Stary dworzec w Katowicach sprzedany

Na licytacji "poszedł" za 7 mln złotych. Kupiła go prywatna spółka Opal Maksimum.

Dworzec został sprzedany w czwartek 10 września na licytacji komorniczej. Poprzedni właściciel, spółka Eurostar Real Estate, wbrew swoim zobowiązaniom nie remontowała zabytkowego budynku, nie płaciła też podatków od nieruchomości. Dziś stary dworzec straszy swoim zaniedbanym wyglądem.

Miasto Katowice nie wzięło udziału w licytacji. Sprzedaż gmachu przez komornika nie gwarantuje miastu odzyskania pieniędzy z podatków, ponieważ lista wierzycieli jest dłuższa.

Stary dworzec powstał w latach 50. XIX wieku. Młode miasto Katowice powstawało początkowo wokół niego.

Spółka Opal Maksimum, która wygrała licytację, działa na rynku nieruchomości, przede wszystkim na Śląsku. - Jesteśmy podmiotem, który zajmuje się rewitalizacją nieruchomości. Przywróciliśmy do życia sporo obiektów, w tym zabytkowe i przemysłowe - powiedział dziennikarzom Krystian Miklis, prezes spółki. Wymienił m.in. zamienione na budynki biurowe obiekty w Hucie Baildon.

Co do przyszłego przeznaczenia starego dworca prezes Miklis nie chciał zdradzić zbyt wielu szczegółów. Powiedział tylko, że po generalnym remoncie gmach ma się stać obiektem wielofunkcyjnym, w którym mogą znaleźć się restauracje i biura.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama