Nowy numer 20/2022 Archiwum

Urodzinowe przyjęcie w Pszowie

Już w niedzielę ważne wydarzenie dla okolic Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia i Raciborza.

To odpust w bazylice w Pszowie. Sumę w niedzielę 13 września zaplanowano na 11.00. Będzie jej przewodniczył arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Kto zobaczy uśmiech?

Bazylika w Pszowie jest znana z cudownego obrazu Maryi, która - co absolutnie wyjątkowe - delikatnie się uśmiecha. Z tym, że podobno nie każdy ten uśmiech widzi. Jak twierdzą "pszowiki", zależy to od stanu rozświetlenia własnego ducha osoby modlącej się.

Na odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny co roku setki ludzi docierają w pieszych pielgrzymkach, które w tę niedzielę już od rana wyruszają z większości parafii w promieniu kilkunastu kilometrów. Pielgrzymi z centrum Rybnika wychodzą już nawet dzień wcześniej. Coraz więcej widać na tej pielgrzymce także rowerzystów. W niedawnej przeszłości spore zainteresowanie budziła u stóp pszowskiej bazyliki np. zorganizowana, liczna pielgrzymka na rowerach z parafii Gaszowice pod Rybnikiem.

Urodzinowe przyjęcie w Pszowie   Matka Boża Pszowska Henryk Przondziono /Foto Gość Program odpustu

Świętowanie ma zacząć się już w sobotę 12 września o godz. 15.00, kiedy to spod bazyliki ruszy procesja na dróżki kalwaryjskie. Tam zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Również w sobotę o 17.30 w bazylice - Nieszpory Maryjne.

W niedzielę 13 września, od 10.00, będzie trwała modlitwa różańcowa. O 11.00 - Suma odpustowa pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca.

O 14.00 w ramach Godziny Maryjnej - koncert pt. "Ave Maria przez wieki" w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dętych Blaszanych JANIA BAND. O 15.30 uroczyste Nieszpory Maryjne z procesją z obrazem do bazyliki.

Kazania, rozważania przy Drodze Krzyżowej i rozważania różańcowe podczas tegorocznego odpustu poprowadzi wiceprowincjał zakonu kamilianów, o. Mirosław Szwajnoch z Tarnowskich Gór.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama