- To nie jest tylko sprawa katowickiego Kościoła. To szansa na promocję regionu - powiedział abp Wiktor Skworc, rozpoczynając spotkanie z prezydentami, burmistrzami i delegatami śląskich miast.
Włodarze miast spotkali się z przedstawicielami katowickiego Kościoła i koordynatorami w sprawie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 roku.
Ważnym wydarzeniem będzie tydzień poprzedzający główne obchody ŚDM w Krakowie. Wtedy młodzież z całego świata przyjedzie do poszczególnych diecezji na Tydzień Misyjny, inaczej nazywany również Dniami w Diecezjach. Na ten czas Polska przybierze nazwę "Campus Misericordiae", a archidiecezja katowicka będzie "Górą Karmel". To jest szczególny czas i przestrzeń do zagospodarowania dla parafii i miast. - Tu potrzebna jest współodpowiedzialność wielu podmiotów życia publicznego - przypomniał metropolita katowicki. - To będzie nie tylko wydarzenie duchowe, ale niewątpliwie także turystyczne. To szansa na promocję miast i regionu.
Do Polski w tym czasie ma przybyć 300 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Archidiecezja katowicka zaoferowała organizatorom możliwość przyjęcia 20 tys. młodych pielgrzymów. Wiadomo już, że będziemy gościć młodych z Włoch, Niemiec, Francji, Chorwacji, Węgier, Belgii, Irlandii, Portugalii, Czech, Meksyku, Kolumbii, Argentyny, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Trynidadu i Tobago, Gwatemali, Tanzanii, Jordanii i Malezji.
Mysłowice, jako jedyne miasto województwa śląskiego, zostały wybrane do współorganizowania wydarzeń centralnych ŚDM w Krakowie od 21 do 31 lipca. Pozostałe miasta i gminy zadeklarowały gotowość włączenia się w organizację tygodnia w diecezji i od roku sukcesywnie realizują te działania. W najbliższym czasie samorządy będą planować budżet na następny rok. W budżetowych planach znajdzie się także miejsce na wydatki związane z organizacją ŚDM.
Ks. Marcin Wierzbicki, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator diecezjalny ds. ŚDM, wymienił obszary do zagospodarowania przez samorządy. Wśród nich znalazły się między innymi kwestie: transportu, wyżywienia, bezpieczeństwa, zabezpieczenia medycznego, organizacji czasu wolnego, wejścia na teren ośrodków kultury, obiektów sportowych, itd. Archidiecezja katowicka zaproponowała młodym pielgrzymkę śladami Jana Pawła II i miejsc na Śląsku, które odwiedził: katowicka katedra, sanktuarium w Piekarach Śląskich czy lotnisko na Muchowcu - miejsce spotkania z papieżem w 1983 roku.
W organizację tego tygodnia włączył się także Urząd Marszałkowski. Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego zgodził się, że ŚDM są szansą na promocję regionu, ale jednocześnie wyraził swoje obawy o sprawną organizację. Zaznaczył, że teren województwa obejmuje pięć diecezji, dlatego skoordynowanie wszystkich działań stanowi wyzwanie i będzie wymagało dużego wysiłku. Podkreślił, że województwo śląskie nie może działać w oderwaniu od innych miast i regionów Polski, na terenie których również zostaną przyjęci pielgrzymi.
Pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 1985 roku w Rzymie. Młodzież całego świata przybyła na zaproszenie papieża Jana Pawła II. W Polsce ŚDM odbyły się w 1991 roku w Częstochowie. Zgromadziły wówczas 1,6 mln osób.