Nowy numer 20/2022 Archiwum

O tym nie można zapomnieć

Dziś przypada 35. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, jednego z trzech porozumień, które po protestach w sierpniu 1980 roku doprowadziły do powstania NSZZ Solidarność.

Porozumienie jastrzębskie, którego rocznicę świętuje Górny Śląsk, zostało podpisane 3 września 1980 roku przez przedstawicieli Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z komunistycznymi władzami. Było ono trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym w tym okresie po negocjacjach pomiędzy władzą a robotnikami. Gwarantowało między innymi zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Przyjęto również zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dni ustawowo wolne.

W 35. rocznicę podpisania dokumentu w Jastrzębiu-Zdroju odbywają się uroczystości, w których bierze udział między innymi prezydent RP Andrzej Duda i Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", a także katowiccy biskupi: abp Wiktor Skworc i biskup pomocniczy Marek Szkudło, który przez wiele lat był proboszczem jastrzębskiej parafii. - Naród nie może zapomnieć tego, co było - mówił bp Szkudło. - Nie może zapomnieć o tych, którzy czynili wysiłki, by zmienić system, który krzywdził człowieka, nie szanował jego godności. I chociaż pewnie także się bali, to miłość do ojczyzny i świadomość własnej godności pozwoliły im na taki sprzeciw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama