Nowy numer 20/2024 Archiwum

Zdjęcia z katowickich parafii

Masz stare fotografie z uroczystości religijnych w Katowicach? Mogą przydać się na wystawie.

Chodzi zarówno o skany fotografii, jak i o oryginały - jeśli ktoś nie ma dla nich miejsca w mieszkaniu. - To bardzo ważne, żeby ich nie wyrzucać i nie palić - mówi Sebastian Pustelnik, mieszkaniec Rudy Śląskiej i autor wystaw na temat ciekawych epizodów z dziejów archidiecezji katowickiej. M.in. dla katowickiej katedry przygotował wystawę o fascynującej historii jej budowy, dla bazyliki piekarskiej - o powrocie biskupów śląskich z okazji 50-lecia tego wydarzenia, dla Wydziału Teologicznego UŚ - o 85 latach diecezji katowickiej.

Tym razem Sebastian Pustelnik szczególnie interesuje się przechowywanymi gdzieś po mieszkaniach zdjęciami z trzech parafii z centrum Katowic: Piotra i Pawła, mariackiej i katedralnej. - Chciałbym ocalić od zapomnienia zdjęcia z uroczystości religijnych po to, żeby w przyszłości mogły znaleźć się na wystawie związanej z historią katowickich parafii - mówi. - Ostatnio np. na aukcji wylicytowałem pamiątkę bierzmowania, udzielonego w 1936 roku w kościele świętych Piotra i Pawła przez biskupa Bromboszcza - dodaje. 

Zdjęcia można wysyłać na jego adres mailowy: sebastian.pustelnik@interia.pl, lub domowy: ul. Gwarecka 23/24, 41-705 Ruda Śląska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy