Nowy numer 42/2019 Archiwum

"Mocarz" zmienia ludziom osobowość

– Będą wymagali pomocy psychologicznej i psychiatrycznej – mówiła o osobach zażywających dopalacze, w tym „Mocarza”, dr Beata Chwalba.

Osoby sięgające po dopalacze chcą dobrze się poczuć, mieć wrażenie, że wszystko rozumieją. – Ale tak jest tylko na początku. Później ta osoba zaczyna być rozdrażniona – mówi dr Chwalba.

Ten numer nie przejdzie

Aleksandra Kruszyńska, psycholog z ROM-E „METIS”, radziła rodzicom, żeby w razie wątpliwości co do tego, czy ich dzieci mają kontakt z dopalaczami, konsultowali się ze specjalistami.

– Sprytny nastolatek nawet w razie wpadki okłamie rodziców i nauczycieli, wmawiając im, że to był pierwszy raz. U specjalisty, terapeuty ten numer nie przejdzie. Jeśli więc macie wątpliwości, idźcie do niego, a on wasze wątpliwości albo potwierdzi, albo was uspokoi – mówiła. Poleciła też broszurę dla rodziców na stronie internetowej Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii.

Może trochę pracy?

Aleksandra Kruszyńska mówiła również, że młodzi potrzebują żyć na wysokim poziomie adrenaliny. Jeśli jej nie mają, czasem próbują jej sobie dostarczyć w inny sposób. Podkreślała, że szczególnym czasem są wakacje. – Gdyby ten młody człowiek był „zagospodarowany”, np. popracowałby parę godzin w ciągu dnia i dopiero później miałby czas na odpoczynek, to by te sytuacje wyglądały inaczej – podpowiadała.

Głębiej leżące przyczyny, związane z coraz powszechniejszym u Polaków trybem życia, wskazywała dr Beata Chwalba. – Każdy ma dziś swój pokój i swój laptop – tata, mama, siostra, brat. Spotkałam się nawet z tym, że w domu ludzie wysyłają do siebie maile z pokoju do pokoju, bo im się nie chce wyjść i porozmawiać – powiedziała.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Orwell
    15.07.2015 14:28
    Jak wystawi im się rachunek za leczenie to nie te tylko osobowości im się zmieni- myślenie także.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL