Nowy numer 15/2024 Archiwum

Ponad 200 osób zatrutych po dopalaczach

W ostatnich dniach do szpitali na terenie województwa śląskiego trafiły 204 osoby. Przyczyną są zatrucia najprawdopodobniej wywołane po zażyciu dopalaczy.

"Mocarz" - to nazwa najczęściej zażywanego środka wśród osób przebywających w szpitalach. To zielony susz roślinny przeznaczony do palenia. Przeprowadzone badania wykryły w nim syntetyczne kanabinoidy, po wypaleniu których występują efekty bardzo podobne do tych, jakie wywołują marihuana i haszysz. Są one jednak nawet kilkaset razy silniejsze. 

Po ich zażyciu występują m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia, a także wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia uwagi, wysuszenie śluzówek. 

Najbardziej niebezpieczne są dla młodych. Po zażyciu dopalaczy może dojść u nich do trwałych zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Badania wskazują na dwukrotnie większe zagrożenie wystąpienia psychozy schizofrenicznej. 

Stosowanie dopalaczy w okresie dojrzewania i rozwoju mózgu sprzyja późniejszemu pojawianiu się zespołów psychotycznych i zaburzeniom pamięci. Przyczynia się też do ostrych zmian w układzie oddechowym ze stanami zapalnymi, kaszlem, przewlekłym zapaleniem oskrzeli oraz zaburzeń funkcji układu krążenia, zagrażającymi szczególnie osobom z niedokrwienną chorobą serca.

Śląska policja już zatrzymała siedem osób podejrzanych o handel dopalaczami. Odpowiedzą na zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia wielu osób oraz za wprowadzenie do obrotu narkotyków. Grozi im za to do 12 lat więzienia.

Policja podkreśla, że sprzedawcy dopalaczy przyciągają klientów ceną oraz fałszywym opisem przedmiotu i jego składu chemicznego. Funkcjonariusze ostrzegają także, że producenci cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy, a mieszanki te mogą prowadzić do śmierci.

W zeszłym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach odnotowała w całym regionie 602 przypadki zatruć dopalaczami; trzy osoby zmarły. Do 18 czerwca stwierdzono 631 podejrzeń zatruć dopalaczami (w 105 przypadkach u kobiet); hospitalizacji wymagało 515 osób, zmarły trzy osoby. Według danych Sanepidu, najliczniejszą grupą ofiar dopalaczy są młodzi ludzie w wieku od 15 do 24 lat.

1 lipca zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii - m.in. rozszerzono w niej listę substancji zakazanych o 114 nowych pozycji znajdowanych dotychczas w dopalaczach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy