Kilka tysięcy Ślązaków wzięło udział w Marszu Autonomii 2015 w Katowicach. Zarzekali się, że nie są separatystami.
W sobotę swoje postulaty już po raz dziewiąty ogłosili na ulicach Katowic. Sprzed placu Wolności przeszli na plac Sejmu Śląskiego, gdzie spotkali się na rodzinnym świętowaniu.
Równolegle do marszu zwolenników autonomii Górnego Śląska na placu Chrobrego odbyła się manifestacja patriotyczna w obronie polskości Śląska zorganizowana przez Ligę Obrony Suwerenności.
W czasie półgodzinnego przemarszu jego uczestnicy cały czas powtarzali, że najlepszym rozwiązaniem dla Śląska jest autonomia. Jednocześnie zarzekali się, że nie są separatystami. "Autonomio rzecz wspaniało, bo Śląsk syty, Polska cało", "Górny Śląsk, Górny Śląsk!", "Śląsk nasz Śląsk, tyn nasz piekny Śląsk" - wołali przez megafony. A ćwicząc przed wymarszem zamiast: "raz, raz, raz", wołali: "RAŚ, RAŚ, RAŚ".
Uczestnicy marszu ubrani w koszulki z napisami "Górny Ślunsk", "Nie szteruj Ślonzoka", "Nie nerwuj Hanysa", "Niy Nimiec, niy Polok ino Ślonzok" lub "A orzeczenie z 5 grudnia mom w rzici" nieśli ze sobą 100-metrową flagę w żółto-niebieskich barwach. W marszu wzięły udział także całe rodziny i młodzież.
W pochodzie Górnoślązacy na linie razem z Jerzym Gorzelikiem, szefem RAŚ, ciągnęli także samochód - warszawę. Warszawa miała być symbolem centralnej biurokracji, ciągniętej przez obywateli.
Uczestnicy marszu odnieśli się także do słów premier Ewy Kopacz. Wypowiedziała je niedawno w Katowicach, kiedy zapewne w ramach już rozpoczynającej się kampanii wyborczej, przywiozła rządowy Program dla Śląska. W rozmowie z dziennikarzami z rozpędu nazwała wtedy Ślązaków narodem. "Ślązacy są bardzo dumnym narodem" - powiedziała. Zwolennicy autonomii wykorzystali jej słowa, pytając na banerze: "Ślązacy są bardzo dumnym narodym my to wiemy od zowdy. A wy to godocie ino przed welungami?".
Marsz zawsze odbywa się w okolicach rocznicy uchwalenia autonomii woj. śląskiego z okresu międzywojnia. W tym roku mija 95. rocznica tego wydarzenia. Organizatorem marszu jest Ruch Autonomii Śląska.
"Żądamy podstawowego prawa do samodecydowania o sprawach nam najbliższych. Chcemy z poziomu naszego regionu tworzyć lepsze prawo w kwestiach, które nas bezpośrednio dotykają. Domagamy się, aby nasze podatki zostawały na Górnym Śląsku. Nie chcemy żyć w szarej i tłamszącej swym centralizmem Rzeczpospolitej. Bez burd i bojek, ale z uśmiechem i z całymi rodzinami świętujemy rocznicę uchwalenia autonomii województwa śląskiego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 lipca 1920 roku" - czytamy na ich stronie.