Nowy numer 38/2021 Archiwum

Duma z bycia Ślązakiem

Data 26 czerwca 2015 roku zapisała się w historii regionu: o godzinie 10.00 otwarły się drzwi nowej siedziby Muzeum Śląskiego.

Tłumy Ślązaków obejrzały tutaj w pierwszych dniach po otwarciu Galerię sztuki polskiej 1800–1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej i Laboratorium przestrzeni teatralnych – przestrzeń w teraźniejszości. Szczególną ciekawość budzi całkiem nowa wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. – Ta wystawa kształtuje dumę z bycia Ślązakiem i daje odpowiedzi na wiele ciekawych pytań – komentował Jarosław Racięski, kierownik działu historii Muzeum Śląskiego.

Na jesieni dojdzie jeszcze do oglądania Galeria śląskiej sztuki sakralnej. Będzie można w niej zobaczyć m.in. znakomitą kolekcję rzeźby gotyckiej ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Górny Śląsk dopiero teraz, w 2015 roku, odbudował więc w pełni instytucję, którą zniszczyła II wojnę światowa. Niemcy w czasie okupacji rozebrali ledwo zbudowany w Katowicach, bardzo nowoczesny gmach Muzeum Śląskiego, bo jego architektura wydawała się im... zbyt polska.

Muzeum odrodziło się dopiero w 1984 roku, zajmując ciasne wnętrza kamienicy przy alei Korfantego. Dopiero teraz, 70 lat po wojnie, zyskuje godną siedzibę w tzw. strefie kultury za Spodkiem, na terenie dawnej kopalni Katowice. Sąsiaduje tam z nową siedzibą NOSPR.

Gmach o powierzchni 25 tys. mkw. jest ukryty pod ziemią – na powierzchni widać tylko szklane świetliki i pokopalniane budynki. Bilet do muzeum upoważnia też do wjazdu na wieżę szybu „Warszawa” – jedną z dwóch, które Muzeum Śląskie otrzymało w spadku po „grubie”.

Muzeum będzie można zwiedzać za darmo przez cały lipiec, a później także we wszystkie wtorki. Od 1 sierpnia bilet normalny (poza wtorkami) będzie kosztował 24 zł, ulgowy 18 zł.

Więcej o Muzeum Śląskim – na ss. IV–V i na s. 10 wydania ogólnopolskiego, w rubryce „Fakty i opinie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama