Setki wiernych zjechały do miasta 25 czerwca, w dniu wspomnienia bł. Doroty z Mątów, patronki diecezji elbląskiej. Chcieli być świadkami uroczystego wprowadzenie do konkatedry św. Jana bp. Adama Wodarczyka, biskupa tytularnego diecezji Pomezania oraz 11 nowo mianowanych Kanoników Kwidzyńskiej Kapituły Konkatedralnej.
Kwidzyńska kapituła została utworzona w 1285 roku. W czasach reformacji zawieszono jej istnienie.
- W 1992 roku św. Jan Paweł II, tworząc diecezję elbląską, w dużej części na obszarze diecezji pomezańskiej, powołał na nowo kolegium kanoników przy dawnej katedrze w Kwidzynie. Stało się to po 450 latach nieistnienia kolegium - mówił w czasie homilii bp Jacek Jezierski, pasterz diecezji elbląskiej. - Współczesna kapituła w Kwidzynie ma moralne prawo czuć się spadkobiercą i kontynuatorem kapituły diecezji pomezańskiej - powiedział bp Jezierski.
Nowi kanonicy cieszyli się z otrzymanych zaszczytów. - Mianowanie mnie przez księdza biskupa Jacka Jezierskiego kanonikiem oznacza przyjęcie godności zgodnej z tradycją kościoła. To także wyróżnienie za wieloletnią pracę w kościele - mówi ks. dr hab. Marek Żmudziński, proboszcz parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Mikołajkach Pomorskich.
Z wyróżnienia cieszył się także ks. Jan Kiesz. - Wyniesienie mnie do tej godności to radość nie tylko dla mnie, ale także dla całej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Benowie, której jestem proboszczem - przyznał kapłan.
Do kwidzyńskiej katedry przybyli wierni z parafii, w których posługę pełnią nowo mianowani kanonicy. Wyniesienie kapłana do godności kanonika to przecież radość dla całej parafii. - Przyjechałem na dzisiejszą uroczystość, bo ks. Józef Miciński, mój proboszcz, został mianowany kanonikiem rzeczywistym. Nie mogło mnie tu zabraknąć - mówi Mateusz Nadolski z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku.
- Po raz pierwszy uczestniczyłam w takiej podniosłej uroczystości. Całość przebiegła bardzo dostojnie. Warto było przeżyć tę Mszę św. z przybyłymi do kwidzyńskiej katedry kapłanami - powiedziała Irena Bargieł z Benowa.
25 czerwca był również ważnym dniem dla bp. Adama Wodarczyka z Katowic, który decyzją papieża Franciszka został biskupem tytularnym pomezańskim.
- Będąc biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej jako moje zadanie jednocześnie upatruję nosić w swoim sercu tę ziemię i ludzi, którzy tutaj żyją. Będę się za Was modlić, abyście rzeczywiście doświadczali Boga żywego, aby Ewangelia była głoszona z mocą kolejnym pokoleniom - mówił bp Adam Wodarczyk i dodał: - Bł. Dorotę zapraszam i wzywam, by była patronką mojej posługi.
Bp Adam Włodarczak urodził się 3 stycznia 1968 roku w Tarnowskich Górach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku, a biskupie - w roku 2015. Jest biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsulatorów. Ma tytuł doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej. Jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji (przy Komisji Duszpasterstwa) oraz Krajowej Rady Misyjnej przy Konferencji Episkopatu Polski.
Nowi Kanonicy Kwidzyńskiej Kapituły Konkatedralnej
Kanonicy Gremialni:
Ks. Jan Wiśniewski – przeszedł z Kapituły Katedralnej Elbląskiej; profesor na wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; kapłan na terenie parafii Św. Anny w Sztumie
Ks. Marek Karczewski – ojciec duchowy kapłanów diecezji elbląskiej; kapłan na terenie parafii Św. Mikołaja w Elblągu
Ks. Marek Żmudziński – proboszcz parafii Św. Antoniego Padewskiego w Mikołajkach Pomorskich
Ks. Jarosław Kiełb – proboszcz parafii Św. Anny w Krasnej Łące
Ks. Józef Miciński – proboszcz parafii Św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku
Kanonicy Honorowi:
Ks. Wiesław Paradowski – proboszcz parafii Św. Brata Alberta w Kwidzynie
Ks. Janusz Kilian – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie
Ks. Aleksander Lewandowski – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Dworze
Ks. Jan Kiesz – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Benowie
Kanonicy Seniorzy:
Ks. Zenon Szerle
Ks. Adam Tylutki