Nowy numer 32/2022 Archiwum

Specjaliści od wielbienia

Jak sprawić, żeby hipsterzy gustujący w progresywnym rocku i współczesnych brzmieniach odnaleźli się, śpiewając piosenki o mocnych, nasyconych duchowo tekstach? Zatrudnić Hillsong.

Wystarczył krótki przegląd rejestracji samochodów, którymi przyjechali do Mysłowic uczestnicy koncertu „Bądź jak Jezus” aby stwierdzić, że typ uwielbienia, jaki prezentuje gwiazda wieczoru, Hillsong London, zdecydowanie ma u nas wzięcie. Według wstępnych szacunków prawie 30 tysięcy osób na koncercie! Niektórzy przejechali pół Polski, aby wziąć udział w uwielbieniu przy muzyce chrześcijan z brytyjskiej gałęzi australijskiego Kościoła Hillsong.

– Gdy zaczynaliśmy grać, nikt z nas nie brał tego na poważnie! Bóg posłużył się zwykłymi ludźmi i stworzył coś, czego nikt z nas nie byłby w stanie zrobić na własną rękę – mówił w jednym z wywiadów Joel Houston, Australijczyk z Hillsong United. Do tej pory zespół sprzedał już ok. 16 mln. płyt, a ich repertuar wykonywany jest w 60 językach świata.

Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w czasie wczorajszego koncertu powietrze było ciężkie od uwielbienia. Konkretna modlitwa ludzi, którzy doświadczają miłości Boga. To się czuje. Były mocne, przesiąknięte Duchem hillsongowe szlagiery, bardziej wyciszone kompozycje, ale też energetyczne, wręcz popowe, kawałki. Do tego gra świateł, wizualizacje, dopięte szczegóły. Aż chce się uwielbiać.

Kompozycje Australijczyków mocno weszły nam w krwiobieg. Publiczność wielokrotnie rozpoznawała swoje ulubione kawałki już po jednej nutce. Pauza w utworze „Oceans” nie mogła wybrzmieć do końca, ponieważ ludzie aż rwali się do tego, żeby wyśpiewać po angielsku dobrze znany im refren. I pomyśleć, że była to ta skromniejsza wersja hillsongowych możliwości. Na przyjazd do Polski Australijczyków z Hillsong United wciąż jeszcze czekamy.

Tuż przed Brytyjczykami na scenie wystąpił amerykański Leeland. W Polsce byli już po raz drugi. Świetnie zagrane kompozycje (zespół był czterokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grammy), ogromne zaangażowanie, wspólne wołanie o Ducha i bardzo konkretna modlitwa za Polskę zrobiły wrażenie na wielu uczestnikach koncertu.

Uwielbienie, którego jest skoncentrowane na Jezusie ma ogromną moc. Jego moc rażenia zwiększa się, gdy robimy je razem! O. Raniero Cantalamessa porównał kiedyś chrześcijan poszczególnych denominacji do punktów umieszczonych w różnych miejscach okręgu. Jeśli przyjmiemy, że Chrystus jest w środku tego okręgu, to chrześcijanie zbliżając się do Niego, przybliżają się też do siebie nawzajem. Czy ekumenizm Ducha sprawdza się w muzycznych klimatach? Coraz częściej.  

Zobacz też galerię zdjęć z koncertu.

I Surrender - Hillsong Live (Cornerstone 2012 DVD Album) Lyrics/Subtitles (Best Worship Song)
ilovepi227

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama