Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Najpierw sprzątanie, w piątek majowe

Studenci bazyliki wraz z uczniami piekarskich szkół posprzątali teren wokół zabytkowej kapliczki Maria Hilf, teraz pora na najważniejsze - nabożeństwo majowe.

- Mieliśmy niewiele czasu. Pomysł pojawił się prawie w połowie maja, zorganizowanie sprzątania trwało tydzień i organizacja majowego kolejny tydzień. I tak nabożeństwo będzie w piątek 29 maja o godz. 17.

Wiemy, że sama już informacja spotkała się z pozytywnym odbiorem nie tylko w piekarskich parafiach, ale również bytomskich - mówi organizator, Paweł Kaszuba. - W tym roku kaplica obchodzi 110. urodziny, uświadomiliśmy to sobie dopiero w trakcie sprzątania. Cieszymy się, że właśnie w tym roku wracamy do tradycji majowych w tym miejscu. Wiemy, że przy obecnym odcięciu kapliczki od zabudowań i dróg nie ma szans na codzienne nabożeństwo, ale chcemy, by nową tradycją stało się chociaż to jedno nabożeństwo w miesiącu.

Nie wiadomo, kiedy nabożeństwo majowe przy kapliczce odbyło się po raz ostatni, ale pewne jest, że było to w XX wieku. Całe rodziny schodziły się codziennie, by odśpiewać Litanię Loretańską, a pod koniec maja odprawiano przy kapliczce Mszę świętą.

Lokalizacja kapliczki i drogi dojazdu: tutaj, wydarzenie na FB tutaj.

Więcej o akcji studentów przeczytasz tutaj i tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy