Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zagrali dla Małgosi

Na skrzypce dla córki górnika poparzonego w katastrofie na kopalni Mysłowice-Wesoła zbierali datki słuchacze.

Małgosia Majcherczyk potrzebuje nowych skrzypiec, a to dla rodziny koszt 8 tysięcy złotych. Ta kwota nie jest na możliwości rodziny Majcherczyków. Po tym jak tata Małgosi uległ wypadkowi poparzenia w głośnej katastrofie w kopalni „Mysłowice-Wesoła", jaka miała miejsce w październiku zeszłego roku, rodzina zubożała i niestety nie może sobie pozwolić na taki zakup. Zwłaszcza, że mama Małgosi nie pracuje, bo wychowuje młodsze rodzeństwo. Ojciec, który dotąd sam utrzymywał rodzinę, teraz się leczy.

Z inicjatywy proboszcza, ks. Bernarda Halemby i brzęczkowickiego chóru „Vox Dei” na rzecz dziewczynki odbył się 24 maja koncert w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej. Jeden koncert, choć przepiękny, nie wystarczy, więc chór zapewne będzie powtarzał swoją inicjatywę. - Takiego talentu nie można zaprzepaścić, dziewczynka powinna się uczyć i rozwijać - mówią chórzyści z "Vox Dei".

Skrzypce to nie fortepian, nie "rosną" wraz z wiekiem muzyka, trzeba je zmieniać, a nie jest to tani instrument. Małgosia obecnie korzysta ze skrzypiec, które pożycza ze szkoły muzycznej w Jaworznie, gdzie uczy się. Poza tym jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzęczkowicach.

Skrzypce, które wypożycza, są już za małe. To skrzypce dla dzieci, które dopiero zaczynają się uczyć, Małgosia potrzebuje skrzypiec lutniczych, koncertowych.

Na swoim koncie muzycznym Małgosia ma liczne sukcesy, m.in. otrzymała pierwsze wyróżnienie w konkursie międzynarodowym "Vivaldi 337" w Wieliczce, jest uczestniczką prestiżowego programu Mistrzowskiej Edukacji Artystycznej "Lusławicka Orkiestra Talentów" 2015-2016 prowadzonego przez Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. Ponadto jest laureatką licznych konkursów, takich jak Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy w Kielcach, czy Olkuski Festiwal Skrzypcowy "Mały Wiolonista". Małgosia wzięła także udział w miejskim konkursie talentów „Mysłowice Mają Talent".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama