Lourdes pożegnało ich deszczem. Oni – odwdzięczyli się tańcem na peronie. Zanim wrócili do Katowic, razem z abp. Wiktorem Skworcem zawierzyli archidiecezję Maryi.
Pragniemy Ci zawierzyć sprawy naszej małej ojczyzny, Górnego Śląska i całej Polski – w cudownej grocie objawień w Lourdes mówił metropolita katowicki. – Pragniemy Ci zawierzyć sprawy społeczne, rodzin, naszego Kościoła, nowych powołań do wyłącznej służby Ewangelii. Pragniemy Ci przedstawić wszystkie intencje, które przywieźliśmy ze sobą. Te zapisane w pamięci, w sercu, te przekazane telefonicznie, listownie (…). Panno wierna, święty przybytku Słowa, naucz nas wytrwale słuchać słowa. Być uległymi głosowi Ducha, zwłaszcza w naszych parafialnych wspólnotach, zwłaszcza w dziele II Synodu.
Po ponad 30 godzinach na torach pociąg z 406 pielgrzymami, wśród których znalazły się osoby chore, niepełnosprawne, ich bliscy, starsi, lekarze oraz wolontariusze, wrócił do Katowic. Tam, o 3.30, śpiewem przywitali ich młodzi i bp Marek Szkudło. Jedyna taka w 90-letniej historii diecezji katowickiej pielgrzymka dobiegła końca. A jej uczestnicy wrócili cali i … zdrowsi. – Bo jak człowiek dużo się modli, to skończy się to, co najgorsze... – w drodze powrotnej przyznał Kuba. – Mam padaczkę. Przyjechaliśmy, by zbliżyć się do Maryi. I żebym poczuł się lepiej. Dominika Szczawińska-Ziemba, dziennikarka Radia eM, która razem z Romanem Koszowskim, fotoreporterem „Gościa”, na bieżąco relacjonowała ten niezwykły czas, Kubę widziała nieraz. Razem z mamą, przytuleni, modlili się przed grotą. – Po tej pielgrzymce lepiej się czuję – mówił jej w pociągu. Pielgrzymi, poza hektolitrami wody z cudownego źródełka, do Polski wieźli niesamowite przeżycia i niejedno świadectwo. – Chyba największe wrażenie zrobiła na mnie kąpiel w cudownej wodzie, może dlatego, że ona ma tylko 8 stopni Celsjusza, czyli po prostu jest lodowata. Cały czas się modliłem za rodzinę i cały region. Taka wyprawa jest trochę męcząca dla 77-latka... – przyznał Roman Michalski z Katowic.
Pielgrzymkę zorganizowali ks. Roman Chromy, ks. Wojciech Bartoszek i ks. Krzysztof Tabath. Za merytoryczną część odpowiadało Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Archidiecezji Katowickiej. W Lourdes chorych odwiedził także abp Wiktor Skworc. Uczestniczył z nimi w procesji różańcowej oraz przewodniczył międzynarodowej Mszy św. Więcej na stronach „Gościa” ogólnopolskiego.
Obszerna fotorelacja również na katowice.gosc.pl oraz radioem.pl.