Nowy numer 48/2020 Archiwum

Święty Jacek w Piekarach

Do majowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców co prawda jeszcze dwa tygodnie, ale wierni już przywitali szczególnego gościa tegorocznej pielgrzymki stanowej. - Pojechaliśmy po niego osobiście - uśmiecha się ks. Władysław Nieszporek, kustosz sanktuarium w Piekarach Śląskich.

W sobotę 16 maja parafianie z piekarskiej bazyliki udali się do Krakowa po relikwie św. Jacka Odrowąża. Skąd wziął się ten pomysł? Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w sanktuarium prowadził dominikanin o. Karol Wielgosz.

To on zachwycił piekarzan świętym Jackiem, ale i zainspirował, by relikwie tego niesamowitego mężczyzny, zakonnika, patrona naszej archidiecezji sprowadzić do Piekar Śląskich.

Święty Jacek czczony jest jako odważny obrońca wiary i czciciel Matki Bożej, tak jak tłumy mężczyzn, które co roku licznie gromadzą się na piekarskim wzgórzu przed cudownym obrazem Śląskiej Gospodyni.

- Mamy rok życia konsekrowanego, więc za jego wstawiennictwem w czasie majowej pielgrzymki będziemy prosić Boga o nowe powołania. Wreszcie 90-lecie diecezji, a  św. Jacek to przecież patron naszego lokalnego Kościoła. Nie mogliśmy nie zaprosić św. Jacka do Piekar! On musiał tu przyjechać i tutaj pozostanie - tłumaczy ks. proboszcz.

Relikwie zostały przekazane piekarskiemu sanktuarium przy grobie św. Jacka w bazylice ojców dominikanów. Ciekawostką jest, że wraz z relikwiami przekazany został również dokument potwierdzający ich autentyczność podpisany przez… kardynała Karola Wojtyłę. Takim sposobem i św. Jan Paweł II znowu przypomniał, że się z tego piekarskiego wzgórza tak szybko nie wyprowadzi!               

Krakowscy dominikanie uroczyście wniosą relikwie na kalwaryjskie wzgórze 31 maja, w czasie pielgrzymki mężczyzn. Później na stałe zostaną umieszczone w ołtarzu św. Jacka w piekarskiej bazylice.

Święty Jacek w Piekarach   Podpisany przez kard. Wojtyłę dokument M. Lubecka /Foto Lubecki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama