Nowy numer 15/2024 Archiwum

Papież pobłogosławił piekarskie korony

Skradziono je 31 lat temu, teraz znalazły się u Franciszka na Watykanie.

Tam, w środę 22 kwietnia, na audiencji generalnej ojciec święty pobłogosławił korony cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Sanktuarium otrzymało też relikwie apostoła Bartłomieja i papieski różaniec. Ojciec święty z kolei od piekarzan dostał figurę Maryi, wykonaną z węgla.

Błogosławieństwo Franciszka to również akt dziękczynienia. Po 90. latach od koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej koronami Piusa XI, piekarskie sanktuarium znów może cieszyć się koronami papieskimi. - Ojciec święty bardzo się ucieszył z naszej wizyty, pobłogosławił korony, położył na nich swoją rękę - wyjaśnia ks. Władysław Nieszporek, kustosz sanktuarium.

Odnowione i pobłogosławione przez papieża Franciszka korony zostaną umieszczone pod obrazem Matki Bożej jako wotum ekspiacyjne za dwie poprzednie profanacje piekarskiego wizerunku.

Wcześniej korony znajdowały się w archiwum diecezjalnym. W roku ubiegłym, dzięki abp. Wiktorowi Skworcowi, wróciły do sanktuarium. - Matka Boża miała już nowe korony, więc te odnalezione, zresztą mocno zniszczone, powędrowały do archiwum. Przy okazji ogłoszenia Matki Bożej Piekarskiej patronką miasta, wróciły do sanktuarium. Czuliśmy jednak, że to korony wyjątkowe, przecież przez lata spoczywały na świętym obrazie - wyjaśnia proboszcz.

Tak zrodził się pomysł, żeby w 90-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej i w 30. rocznicę odnalezienia ostatnich ze skradzionych koron, powróciły one symbolicznie do Matki Bożej.

Papież pobłogosławił piekarskie korony   Duchowni z Piekar na Watykanie archiwum sankturium

Papież poświęcił również fragment skały z Nazaretu, która stanie się kamieniem węgielnym dla powstającego przy sanktuarium nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego "Nazaret". Stolica apostolska przekazała bazylice relikwie pierwszego stopnia apostoła Bartłomieja. - To również historyczna chwila dla naszej wspólnoty. W naszym kościele będziemy mogli modlić się przed relikwiami apostoła, który od wieków patronuje naszej wspólnocie. To wielka radość dla nas wszystkich i ogromny dar  - podkreśla proboszcz.

Korony, relikwie św. Bartłomieja, kamień węgielny oraz papieski różaniec na widok publiczny zostaną wystawione 3 maja. Główne uroczystości złożenia w darze koron będą miały miejsce 15 sierpnia, w  90. rocznicę koronacji cudownego obrazu. Wprowadzenie relikwii do piekarskiej bazyliki odbędzie się w czasie sierpniowego odpustu św. Bartłomieja.

Kapłani bazyliki już dziś zapraszają do Piekar, duchowej stolicy Górnego Śląska. W ostatnią niedzielę maja pielgrzymować tam będą mężczyźni.                                                                  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy