Nowy numer 25/2021 Archiwum

Familoki i NOSPR w TOP 10

Rewitalizacja osiedla górniczego w Czerwionce i gmach NOSPR w Katowicach wyróżnione.

Dwie inwestycje z Górnego Śląska są wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu Top 10 Inwestycje Komunalne 2015. Wśród dziesięciu równorzędnych wyróżnień znalazły się gmach NOSPR w Katowicach i rewitalizacja osiedla familoków w Czerwionce. Ta druga inwestycja wygrała też w głosowaniu internautów. Wyróżnienia zostały wręczone 21 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Konkurs jest inicjatywą Grupy PTWP – organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji serwisu Portalsamorzadowy.pl.

NOSPR obok Afrykarium

Oprócz inwestycji w Czerwionce i Katowicach wyróżnione zostały też Afrykarium na terenie zoo we Wrocławiu, budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, budynek Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Familoki i NOSPR w TOP 10   Gmach NOSPR w Katowicach Przemysław Kucharczak /Foto Gość przygotowanie potężnego terenu inwestycyjnego "Tucznawa" w Dąbrowie Górniczej, Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej, kompleks sportowo-rekreacyjny w Olsztynie i Inkubator Kultury w Łodzi.

Imponująca siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to gmach, który powstał na terenach zrekultywowanych nieużytków po byłej kopalni "Katowice". Jego wzniesienie kosztowało 329,4 mln zł. Stoi w centrum miasta, mijają go codziennie tysiące ludzi.

Każdy familok inny

Natomiast osiedle familoków kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce-Leszczynach, powstałe na przełomie XIX i XX wieku, to zabytek mało znany, choć znakomity. Projektujący go architekci chcieli stworzyć w Czerwionce angielskie Familoki i NOSPR w TOP 10   Odnowione napisy na szkole Przemysław Kucharczak /Foto Gość miasto-ogród.

Nie ma tu dwóch takich samych familoków, choć stoi ich tu prawie sto. Każdy czymś się wyróżnia, choćby rodzajem zdobienia, dodatkiem z muru pruskiego, dachem o innych załomach – z wyjątkiem dwóch, które są swoimi lustrzanymi odbiciami.

Za 12,1 mln zł to osiedle zostało teraz zrewitalizowane. M.in. w miejscu zalanego asfaltem boiska w centrum tego osiedla powstał "minirynek". Jest na nim fontanna, siłownia "pod chmurką", są ławeczki. Ryneczek ma integrować mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, miasta, w którym dotąd centralnego placu nie było.

Familoki i NOSPR w TOP 10   Każdy z prawie stu familoków, które stoją na górniczym osiedlu w Czerwionce, czymś się od pozostałych różni Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama