Nowy numer 23/2021 Archiwum

Jest nowy prezes JSW

Edward Szlęk zostanie nowym prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zdecydowała rada nadzorcza.

Edward Szlęk był dotąd prezesem spółki JSW Koks. Na stanowisku prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zastąpi Jarosława Zagórowskiego, który podał się do dymisji 16 lutego po trwającym 17 dni strajku górników. Edward Szlęk obejmie stanowisko w poniedziałek, 27 kwietnia.

Na konkurs ogłoszony w lutym przez radę nadzorczą tej giełdowej spółki wpłynęło 16 zgłoszeń, z czego zakwalifikowanych zostało 10 kandydatów. Do rozmów kwalifikacyjnych 9 kwietnia przystąpiło siedmiu z nich.

Edward Szlęk jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kończył też podyplomowe studia informatyczne na tej uczelni oraz studium w zakresie zarządzania w Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa.

Od początku pracy zawodowej jest związany z firmami z branży stalowej, chemicznej i koksowniczej. Od 1990 roku zajmował się zarządzaniem, rozwojem i restrukturyzacją firm o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

Jak podano w komunikacie JSW, przeprowadził skuteczną restrukturyzację takich firm, jak Huta "Zawiercie" SA, Stalexport SA, Zakłady Chemiczne „Alwernia” SA Wszystkie te firmy działały w ramach grup kapitałowych obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od 2007 roku E. Szlęk zarządzał największą spółką przetwórczą JSW SA - Koksownią "Przyjaźń". W ostatnich dwóch latach zajmował się integracją Koksowni Przyjaźń i Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze”, doprowadzając do utworzenia spółki JSW Koks. Zarządza ona czterema zakładami koksowniczymi i przetwarza ponad 5 mln ton węgla rocznie. Doprowadził w ten sposób do finału proces tworzenia w ramach JSW grupy węglowo-koksowej.

Notowana na GPW JSW jest jedną z trzech największych polskich spółek węglowych. W jej skład wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy i węgiel energetyczny. Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Łącznie w Grupie zatrudnionych jest ponad 35 tys. osób, w tym ponad 27 tys. w samej JSW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama