Nowy numer 23/2021 Archiwum

1500 km od wojny

– Jeżeli nie będziecie dbać o skarb, jakim jest pokój, możecie go stracić – ostrzegł Ślązaków ks. Donatus z ogarniętej walkami Nigerii. Młodzi z kilku krajów modlili się o pokój dla miasta i świata.

Do Rybnika przyjechali Chilijczycy, Włosi, Francuzi, Nigeryjczycy i Ukraińcy. – Jesteśmy 1500 km od Paryża, gdzie dokonywane są zamachy, 1500 km od Neapolu, gdzie przybywają uchodźcy, i 1500 km od Donbasu, gdzie trwa wojna. To jest powód, żebyśmy się modlili – mówił na czuwaniu w kościele MB Bolesnej ks. Krzysztof Nowrot, jeden z organizatorów. Księża z Ukrainy i Nigerii opowiedzieli młodym o przerażającym obliczu wojny w ich krajach. Nigeria spływa dziś krwią chrześcijan za sprawą islamskich terrorystów z organizacji Boko Haram. – Problem terroryzmu jest nie tylko w Nigerii, ale w wielu krajach. Terroryści chcą przejąć świat – mówił ks. Donatus z tego kraju. Ostrzegł, że o pokój trzeba dbać, żeby go nie stracić.

– Kiedy wy teraz cieszycie się pokojem, pamiętajcie w modlitwie o innych krajach. Powróćmy wszyscy do naszej wiary. Pokój niech będzie z wami! – wołał. „Pokój wam! Pokój wam, nie bójcie się! Weźmijcie Ducha Świętego” – płynął w czasie tego czuwania kojący śpiew. Młodzi przeszli też za Najświętszym Sakramentem, z pochodniami i flagami różnych państw, do bazyliki św. Antoniego, gdzie razem zaśpiewali Apel Jasnogórski. Następnego dnia na Mszy św. o pokój dla Rybnika i świata zabrzmiał w bazylice potężny śpiew połączonych rybnickich chórów. Włoski biskup Pietro Santoro z Avezzano w Abruzji podkreślił w homilii, że pokój świata buduje się mściwą przemocą, pokój Chrystusa zaś przebaczeniem i miłosierdziem. – Pokój świata, który opiera się na selekcji: „Ty masz prawo się narodzić, a Ty nie!”, jest cmentarzem. Pokój Chrystusa jest rozkwitem życia zawsze i wszędzie, od matczynego łona, aż to ostatniego naturalnego tchnienia – powiedział.

Patronem spotkania w Rybniku był bł. Pier Giorgio Frassati. Goście wraz z Towarzystwem Ciemnych Typów (założona przez P.G. Frassatiego grupa przyjaciół, którzy chodzą razem po górach i modlą się za siebie) weszli też 11 kwietnia na Czantorię i uczestniczyli na szczycie w polowej Mszy świętej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama