Nowy numer 24/2018 Archiwum

Nowy model sutanny dla naszych księży

To sugestia kapłanów promujących sportowy tryb życia wśród duchowieństwa.

W najbliższych miesiącach planowane jest wprowadzenie w metropolii górnośląskiej nowej, alternatywnej, sportowej wersji stroju duchownego. Przedsięwzięcie to zostało już zaaprobowane przez biskupów naszej metropolii. Przedstawią je oni niebawem Konferencji Episkopatu Polski, która oficjalnie wystąpi o recognitio Stolicy Apostolskiej. Innowacja podyktowana jest troską o dobrą kondycję fizyczną śląskiego duchowieństwa.

Propozycja zrodziła się z sugestii kapłanów od lat promujących sportowy tryb życia wśród duchowieństwa: ks. Damiana Copka z archidiecezji katowickiej, organizatora Mistrzostw Polski Duchowych w Narciarstwie Alpejskim, oraz ks. Norberta Nowotnego z diecezji opolskiej, wielokrotnego uczestnika międzynarodowych turniejów tenisa ziemnego dla duchownych.

Informacja została przyjęta z nieukrywaną radością przez alumnów WSŚD, którzy  wywalczyli ostatnio awans do wielkiego finału Mistrzostw Polski Alumnów w Piłce Nożnej. Posłuchaj wypowiedzi diakona Pawła Olszewskiego.

Nowa sutanna, jak wynika z naszych informacji, ma być nieco krótsza od klasycznej, z bocznymi rozcięciami (typu: schlitz). Zamiast tradycyjnych guzików zostaną użyte wygodne zamki błyskawiczne (tzw. reißverschluss). Wykonaniem odpowiednich pektorałów i koloratek z fibry gore-tex oraz wełny merino zainteresowana jest rzymska firma Barboni, renomowany producent ubrań dla duchownych. Konsultowane już katowickie zakłady krawieckie, w ramach promocyjnych gratisów, są gotowe zaoferować między innymi: dla piłkarzy - czarne, wysokie getry; dla narciarzy - rękawice jednopalcowe i stylowy pokrowiec na narty; dla tenisistów - kolorystycznie dobrane frotki i ręczniki.

Z pierwszych, nieformalnych konsultacji z Papieską Radą ds. Zdrowia wynika, że propozycja może zostać entuzjastycznie przyjęta przez Kurię Rzymską, co otworzyłoby drogę do rychłego wprowadzenia nowego, rewolucyjnego modelu sutanny we wszystkich polskich diecezjach.

Posłuchaj także wypowiedzi Angelo Sarto, przedstawiciela włoskiej firmy krawieckiej Barboni.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Ajja
  01.04.2015 09:56
  Mam nadzieję że przewidziano też sutanny z dodatkowymi klinami (dla miłośników spadochroniarstwa) ;-)
  doceń 0
 • Cukierek90
  01.04.2015 12:32
  A mi się wydaje ,że to prima aprilis :)w tych sutannach by się wszyscy pozabijali.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama