Nowy numer 42/2021 Archiwum

Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" z Tarnowa, Katowice, 18 kwietnia

Najbardziej utytułowany polski zespół młodzieżowy – Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" z Tarnowa – wystąpi w sobotę 18 kwietnia o 19.30 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego "Airis", harfistki Elżbiety Baklarz i sopranistki Aleksandry Topor.

Chór "Puellae Orantes" należy do elity młodzieżowych chórów europejskich. Założycielem i dyrygentem jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor. Do chóru należą dziewczęta w wieku od 10 do 19 lat.

Zespół jest laureatem 23 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Trzykrotnie pretendował do Grand Prix międzynarodowych konkursów chóralnych – w Arezzo (Włochy), Warnie (Bułgaria) oraz Rimini (Włochy), gdzie zdobył najwyższe trofeum. Oprócz Grand Prix konkursu chór "Puellae Orantes" otrzymał medal Prezydenta Republiki Włoch. Jest to jedyna tak prestiżowa nagroda zdobyta przez polski zespół w historii konkursu.

Tarnowski chór koncertował w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych. Wydał 9 płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA. Ponadto wydawnictwa fonograficzne chóru zostały wyróżnione Złotą Płytą CD i Platynową DVD – jedynym tego typu wyróżnieniem w kategorii muzyki poważnej w Polsce.

Dla "Puellae Orantes" powstało ok. 100 utworów zaaranżowanych lub skomponowanych przez czołowych współczesnych kompozytorów. Repertuar sześciu płyt stanowią utwory w całości lub części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla chóru. Tarnowski chór realizuje projekty artystyczne z wybitnymi artystami, w 2015 r. wykonał koncerty z dwukrotnym laureatem nagrody Grammy - zespołem "The King's Singers". Chór "Puellae Orantes" dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, Radia Watykańskiego, holenderskich i francuskich rozgłośni radiowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama