Nowy numer 42/2021 Archiwum

Zmarł ks. Franciszek Rajca

Był kanonikiem, emerytowanym zastępcą dyrektora Drukarni Archidiecezjalnej.

Zmarł ks. Franciszek Rajca   Śp. ks. Franciszek Rajca Zmarły kapłan miał 76 lat, z czego 52 przeżył w Chrystusowym kapłaństwie. Zmarł w niedzielę 22 marca w szpitalu w Katowicach-Ochojcu. Ks. Rajca był kanonikiem, emerytowanym zastępcą dyrektora Drukarni Archidiecezjalnej.

Śp. kapłan urodził się 11 maja 1938 w Chudowie. Formację w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie rozpoczął w 1956 r. Święcenia prezbiteratu otrzymał w katowickiej katedrze z rąk bp. Herberta Bednorza 24 czerwca 1962 r.

Jako wikary pracował w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (do 1965), Świętego Michała Archanioła w Pszowie - Krzyżkowicach (do 1967), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie - Batorym.

W czerwcu 1973 r. został mianowany notariuszem kurii diecezjalnej w Katowicach. W związku z rozpoczęciem I Synodu Diecezji Katowickiej został zastępcą gospodarza synodu i zlecono mu sporządzanie nagrań magnetofonowych na sesjach plenarnych. W latach 70. nagrywał i archiwizował ważniejsze wydarzenia w diecezji, szczególną uwagę poświęcając pielgrzymkom mężczyzn do Piekar Śląskich.  W 1977 r. powierzono mu posługę kapelana w szpitalu przy ul. Warszawskiej w Katowicach.  W 1978 r. został archiwariuszem kurii diecezjalnej. W 1979 r. został powołany do redakcji „Wiadomości Diecezjalnych”. W październiku 1983 r. mianowany został wikariuszem - ekonomem a następnie, w sierpniu 1984 r. - proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach.

W kwietniu 1987 r. został zastępcą dyrektora Drukarni Diecezjalnej. W 1989 r. ponownie włączono go  do składu redakcji „Wiadomości Diecezjalnych” jako redaktora technicznego. Od dnia rozpoczęcia pracy w kurii w Katowicach czynnie włączał się w przygotowanie „Schematyzmu”, kolejnych wydań roczników (archi)diecezji katowickiej. W dowód uznania dla jego pracy w 1995 r. mianowany został kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej.

W odpowiedzi na przedstawioną prośbę w czerwcu 2003 r. przeniesiony został na emeryturę, podczas której nadal pełnił funkcję redaktora „Wiadomości Archidiecezjalnych”. W 2014 r. zamieszkał w Domu Świętego Józefa w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama