Nowy numer 20/2024 Archiwum

Bohaterowie trzech narodów

Abp Wiktor Skworc zaprasza do udziału w obchodach Zjazdu Polsko-Węgierskiego.

Drodzy Bracia i Siostry,

Przed ośmioma laty zainaugurowano doroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. János Kollár, ówczesny prezydent Węgier, w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego wyraził wtedy nadzieję, że „nasza wspólna przeszłość historyczna, przyjaźń i wiara będą siłą kierującą nas ku wspólnej przyszłości”. Ku przeszłości i przyszłości kierują nas tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni, które odbędą się w sobotę 21 marca w Katowicach.

Rozpoczną się one Mszą św. o godz. 9 w katedrze Chrystusa Króla. Uczestnictwo w tej Mszy św., celebrowanej w intencji obu naszych narodów i o pokój na świecie, zapowiedzieli liczni goście, zarówno przedstawiciele narodu węgierskiego, jak i polskiego.

Wśród gości oczekiwani są Jánosz Áder, prezydent Węgier, i Bronisław Komorowski, prezydent RP, oraz reprezentanci różnych środowisk województwa śląskiego, w tym władze samorządowe. Bardzo liczymy na obecność seniorów, weteranów i młodzieży! W naszej modlitwie będzie także uczestniczył przedstawiciel węgierskiego episkopatu, arcybiskup Csaba Ternyak z Egeru.

Podziękujemy wspólnie Bożej opatrzności za świętych, umacniających nasze więzy, i za bohaterów historii naszych narodów, jak również za tych, którzy obecnie nie szczędzą sił w budowaniu ponadnarodowej wspólnoty na fundamencie wiary, poszanowania prawa, sprawiedliwości i pokoju.

Po Mszy św. przed gmachem nowego Centrum Kongresowego nastąpi odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla, bohaterów II wojny światowej, którzy w czasie okupacji – narażając życie – organizowali na Węgrzech pomoc tysiącom uchodźców z okupowanej Polski – Żydom i Polakom, a dziś symbolizują przyjaźń i współpracę naszych narodów.

Bracia i Siostry, serdecznie zapraszam Was, mieszkańców Katowic, młodzież szkół średnich i studentów w nadchodzącą sobotę do katowickiej katedry. Patronuje jej Chrystus Król – Pan Ludów i Narodów, któremu chcemy dziękować i którego chcemy prosić o łaskę pokoju i umiejętność wspólnego budowania przyszłości Europy i całego świata.

Wszystkim budującym jedność i pokój w ludzkiej rodzinie błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

  † Wiktor Skworc

arcybiskup metropolita katowicki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy