Misterium na 90-lecie

W roku 90-lecia diecezji katowickiej oraz w 90 lat po koronacji obrazu Matki Bożej Piekary Śląskie sięgają do historii sprzed 100 lat. Do udziału w Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Piekarskiej zapraszają całą archidiecezję.

Wszystko zacznie się w Niedzielę Palmową. O 9.30 pod pomnikiem Jana Pawła II odbędzie się inscenizacja wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz Msza św. w bazylice o 10.30. Aktorzy zaproszą już wtedy na to, co wydarzy się w Wielki Czwartek oraz w Wielki Piątek. W pierwszy dzień Triduum o godz. 9 na kalwarii odegrane zostaną Ostatnia Wieczerza oraz pojmanie i uwięzienie Jezusa. W Wielki Piątek, również od 9.00, rozpocznie się najważniejsza część misterium: Jezus przed sądem, Jego męka oraz śmierć. Tego dnia w misterium uczestniczyć będzie także abp Wiktor Skworc.

Jak podkreślają reżyserowie misterium - Dominik Piórkowski i Wanda Kowalewska oraz ks. Adam Zgodzaj, wikary w bazylice, misterium w plenerze będzie bardzo wiernym ukazaniem historii Jezusa. Zaznaczają jednocześnie, że najważniejszy nie jest sam spektakl, lecz modlitwa, pielgrzymowanie drogami piekarskiej kalwarii, kazania o Męce Pańskiej. To misterium ma służyć jako uzupełnienie liturgii Triduum, a nie jej substytut. W Piekarach zobaczymy aktorów amatorów z miasta i okolic. Łącznie wystąpi ok. 60 osób. Do tego doliczyć trzeba statystów, chór, zespół muzyczny Legato, osoby zajmujące się obsługą techniczną, co razem da ok. 140 osób.

Więcej poniżej oraz w najbliższym numerze "Gościa Katowickiego" (12/2015).

Misterium3
Kamila Dróżdż

Misterium na 90-lecie  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..