Nowy numer 42/2021 Archiwum

Synod wchodzi w fazę właściwą

W sobotę pierwsza sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej. O modlitwę o dobre owoce tego czasu apeluje abp Wiktor Skworc. W formie obrazka modlitwa jest dołączona także do najnowszego numeru "Gościa Niedzielnego" w wydaniu katowickim na 15 marca.

W comiesięcznych sesjach będzie brać udział ok. 240 członków synodu. Obradom przewodniczył będzie abp Wiktor Skworc lub osoba przez niego wyznaczona. Sobotnia sesja poświęcona będzie Komisji ds. Dziedzictwa Kościoła Katowickiego i Komisji ds. Kultury. Pierwsza z nich zajmuje się kwestiami związanymi z zabezpieczeniem, przechowywaniem, dokumentowaniem archiwów i promowaniem archidiecezji. Przede wszystkim chodzi tu o archiwum diecezjalne, jego funkcjonowanie, siedzibę. Na czele tej komisji stoi ks. prof. Jerzy Myszor.

Synod wchodzi w fazę właściwą   Do najnowszego "Gościa Katowickiego" dołączony jest obrazek z modlitwą za synod Komisja ds. Kultury, której przewodzi ks. dr Leszek Makówka, proponuje stworzenie centrum animacji kulturowej związane z projektem rewitalizacji podziemi katedry. Chodzi o to, aby tzw. duszpasterstwo środowisk twórczych zaczęło funkcjonować także jako przestrzeń pozwalająca na animację wydarzeń kulturalnych. Wiąże się to z trwającym remontem katedry; plany prac już są przygotowane.

Spotkania będą się zaczynać rano Eucharystią sprawowaną w krypcie katedry Chrystusa Króla, po niej będzie krótka adoracja, a potem obrady w auli Wydziału Teologicznego UŚ. Na pierwszej sesji rozpoczną się od uroczystego wyznania wiary.

W założeniach owocem niemal każdej sesji będą dwa dokumenty odpowiadające pracom dwóch komisji przygotowawczych. Jeśli nie będzie wielu poprawek, uda się je przegłosować już na danej sesji. Jeśli uwag będzie więcej, głosowanie nastąpi na początku kolejnej sesji. Wydłuży się dyskusja, wydłuży się i synod. Zgodnie z planem, sesji będzie 10, powstałych dokumentów – 19. I to z nich w 2016 r. powstanie końcowy dokument, czyli statuty archidiecezji.

Synod zakończy się w przyszłym roku. ­O modlitwę w intencji dobrych owoców tego czasu oraz za całą archidiecezję katowicką apeluje abp Wiktor Skworc:

Abp Wiktor Skworc prosi o modlitwę za Synod
Synod Katowice

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama