Nowy numer 25/2018 Archiwum

Czas „świńskiej” grypy

Pacjent zarażony wirusem grypy AH1N1 został przyjęty na oddział intensywnej terapii szpitala w Rydułtowach.

To już drugi przypadek „świńskiej” grypy w tym szpitalu w ostatnich dniach. Natomiast w niedalekim Raciborzu 8 marca zarażony wirusem AH1N1 pacjent zmarł. Warto jednak pamiętać, że takie informacje nie są szczególnym powodem do niepokoju dla ludności regionu, ponieważ powikłania po „zwykłej” grypie też bywają śmiertelne. Jeśli zachorujemy, to ani „świńskiej”, ani „zwykłej” grypy nie wolno lekceważyć, lecz należy położyć się do łóżka. Z kolei w uchronieniu się przed zakażeniem może pomóc – jak przypominają lekarze – częste mycie rąk.

Grypę „świńską” trudno odróżnić od zwyczajnej, ponieważ obie dają podobne objawy: wysoką, długotrwałą gorączkę, bóle mięśni i stawów, kaszel czy ogólne rozbicie. Powikłania po grypie wywołanej AH1N1 nieraz prowadzą do zapalenia płuc czy niewydolności oddechowej. Pewność, że mamy do czynienia akurat z tym wirusem, można uzyskać dopiero dzięki badaniu krwi.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama