Nowy numer 42/2021 Archiwum

Dla Ciebie, Panie, się narodziłam

Do 21 marca można w Katowicach obejrzeć wystawę o życiu i dziełach św. Teresy z Ávila.

Wystawa przygotowana w roku jej 500. rocznicy urodzin do 14 marca prezentowana jest w archikatedrze Chrystusa Króla. Później - do 21 marca - będzie można ją zobaczyć w katowickim kościele Mariackim.

Na planszach znajdziemy najważniejsze daty z życia świętej Karmelu. Są także m.in. informacje dotyczące jej nawrócenia, napisanych przez nią prac, zasady duchowości zapisane w "Twierdzy wewnętrznej", mapa świata z zaznaczonymi miejscami, w których posługują zakony karmelitańskie, oraz święci i błogosławieni wywodzący się z charyzmatu hiszpańskiej mistyczki.

"Otóż jak pszczoła, zważmy to porównanie, nie siedzi ciągle w ulu, ale wciąż wylatuje z niego i lata od kwiatu do kwiatu, zbierając miód, tak i duszy pracującej nad poznaniem siebie dobrze jest, niech mi wierzy, wzlecieć niekiedy wyżej do rozważania wielmożności Boga. Lepiej tam pozna niskość swoją niż w samej sobie" - czytamy na jednej z plansz, poświęconej przedstawieniu świętej jako przewodnika po drogach modlitwy.

Święta Teresa urodziła się 28 marca 1515 r. w Hiszpanii, zmarła 15 października 1582 r. Była mistyczką, karmelitanką, pisarką kontrreformacji i teologiem życia kontemplacyjnego. Zreformowała także zakon karmelitów oraz, razem ze św. Janem od Krzyża, założyła zakon karmelitów bosych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama