Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ślązak, Węgier – bratanki

Prezydenci Węgier i Polski odsłonią 21 marca w Katowicach wspólny pomnik dwóch bohaterów II wojny światowej: Ślązaka Henryka Sławika i Węgra Józsefa Antalla.

Przez wspólne, nielegalne działania ocalili oni na Węgrzech co najmniej 5 tys. polskich Żydów. Ślązak Henryk Sławik zapłacił za to życiem. Mimo tortur nie wydał jednak Niemcom swojego węgierskiego przyjaciela. Odsłonięcie pomnika będzie jednym z wydarzeń Zjazdu Polsko-Węgierskiego w Katowicach. Prezydent Węgier János Áder zamierza też odwiedzić Katowice-Murcki, żeby podziękować ich mieszkańcom. Od 70 lat opiekują się oni leśną mogiłą 29 żołnierzy węgierskich, których w 1945 roku zamordowali Sowieci.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama