Nowy numer 39/2023 Archiwum

Cześć ich pamięci!

Msza św., Apel Poległych, salwa honorowa... Tak Katowice oddały hołd żołnierzom drugiej konspiracji, którzy pozostając wierni wartościom patriotycznym także po tzw. wyzwoleniu z 1945 r. oraz w latach PRL, przelali krew w obronie ojczyzny.

Główne uroczystości związane ze zbliżającym się dniem pamięci żołnierzy wyklętych odbyły się w kościele Mariackim oraz na placu przy kościele. Rozpoczęły się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Później Mszy św. w intencji żołnierzy walczących o wolną Polskę przewodniczył abp Wiktor Skworc. Po Eucharystii pamięć niezłomnych uczczono Apelem Poległych i salwą honorową.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, duchowni różnych wyznań, kombatanci oraz uczniowie szkół średnich.

Dziś także o 18.00 w kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz płyty DVD "Podziemna Armia Powraca". Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenie "Pokolenie".

W programie pokaz płyty DVD z zapisem widowiska, w którym wystąpili Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Andrzej Perkman i Robert Bielak. Reżyseria: Łukasz Kobiela. Po zakończeniu pokazu koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz piąty obchodzony będzie jako święto państwowe. Data święta nie jest przypadkowa: 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast