Nowy numer 39/2022 Archiwum

Władze województwa deklarują pomoc

Blisko 60 tys. osób przybędzie na Śląsk podczas diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży, poprzedzającego główne spotkanie w Krakowie w lipcu 2016 roku.

Przyjęcie takich tłumów w regionie wymaga perfekcyjnej organizacji i logistyki. W przygotowania do tego czasu włączą się także władze województwa śląskiego. Z tej okazji biskupi diecezji: katowickiej, częstochowskiej, gliwickiej, bielsko-żywieckiej i sosnowieckiej spotkali się z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą.

Marszałek przedstawił wstępne propozycje władz samorządowych województwa, dotyczące przygotowań do ŚDM. Wśród nich znalazła się "Karta pielgrzyma" umożliwiająca zniżki lub nawet darmowe korzystanie ze środków transportu oraz wejścia do muzeów, teatrów, kin.

Na spotkaniu poruszono także kwestie zapewnienia bezpieczeństwa dla takiej ilości młodych ludzi przybyłych z całego świata i mieszkańców regionu. Konieczne wydaje się uruchomienie specjalnych linii komunikacyjnych oraz punktów informacyjnych.

W spotkaniu wzięli udział metropolici katowicki i częstochowski abp Wiktor Skworc i abp Wacław Depo oraz biskupi diecezji: bielsko-żywieckiej Roman Pindel, gliwickiej Jan Kopiec, sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Biskupi przedstawili samorządowcom obszary przygotowań i organizacji ŚDM, w których liczą na wsparcie władz województwa.

Młodzi ludzie, którzy na Śląsk przybędą z całego świata, są zwykle zainteresowani poznaniem regionu, jego historii, dziedzictwa kulturowego, ale przed wszystkim codziennego życia mieszkańców. Dlatego wiele międzynarodowych grup deklaruje chęć zamieszkania w tym czasie u rodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy