Nowy numer 39/2023 Archiwum

Prezentacja książki "Mieli wrócić za czternaście dni...", Gliwice-Ostropa, 22 lutego

22 lutego w parafii Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie przy. ul. Nauczycielskiej 1 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę deportacji mieszkańców Ostropy do ZSRR. Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą o godz. 11 w ich intencji. Po Mszy odbędzie się prezentacja książki "Mieli wrócić za czternaście dni. Mieszkańcy Ostropy w obozach pracy przymusowej w Związku Sowieckim (1945-1949)" z udziałem autorów - Elżbiety Borkowskiej, Urszuli Dylong, Anieli Jonderko i Dariusza Węgrzyna.

Prezentacja książki "Mieli wrócić za czternaście dni...", Gliwice-Ostropa, 22 lutego   Książka prezentuje losy grupy 279 osób deportowanych z Ostropy, obecnie dzielnicy Gliwic, a w 1945 roku samodzielnej miejscowości. Składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej szkic autorstwa D. Węgrzyna prezentuje opis wkroczenia Armii Czerwonej do Ostropy oraz zagadnienie deportacji mężczyzn z tej miejscowości do pracy przymusowej w ZSRR, ich pobyt w łagrach oraz trudny powrót grupy tych, co przeżyli, do domów rodzinnych.

W kolejnej części znajduje się lista imienna z krótkimi biogramami 279 ustalonych deportowanych z Ostropy.

W ostatniej części czytelnik znajdzie niezwykle ciekawe relacje, zebrane przez E. Borkowską, U. Dylong oraz A. Jonderko. Są to wspomnienia osób, które pamiętają rok 1945, w tym Ignacego Kowola, żyjącego jeszcze mieszkańca Ostropy, który przeżył pobyt w obozie pracy w ZSRR. Bardzo emocjonalne są relacje dzieci deportowanych, opisujące niezwykle trudną sytuację rodzin, które z dnia na dzień pozostały bez środków do życia.

Uzupełnieniem tekstów jest bardzo bogata ikonografia, ponad 80 zdjęć i dokumentów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast