Nowy numer 39/2023 Archiwum

Prezydent w Katowicach

Bronisław Komorowski spotkał się z samorządowcami z województwa śląskiego i przedstawicielami związków zawodowych.

Z samorządowcami prezydent rozmawiał o aktualnych problemach konkretnych miast i gmin. Przedstawił też własne pomysły na zarządzanie regionem. - Trzeba się koncentrować na działaniach dla przyszłości Śląska w aspekcie szerszym niż górnictwo. Na spotkaniu z samorządowcami rozmawialiśmy o tym jak można poszerzyć program dla Śląska poza istniejący już Kontrakt Regionalny - relacjonował B. Komorowski na konferencji prasowej. - Jestem po rozmowie z panią premier, że rząd dokona dodatkowego wysiłku na rzecz Śląska, szukając rozwiązań, a także środków na zasadzie decyzji centralnej wykraczającej poza kontrakt śląski. W związku z czym w marcu można się spodziewać prezentacji tego programu, który można by nazwać "kontrakt regionalny plus".

Rządowe plany restrukturyzaji Śląska zakładają rozwój regionu dzięki reindustrializacji opartej na perspektywicznych branżach przemysłu. 7 stycznia premier Ewa Kopacz powołała do istnienia międzyresortowy zespół ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska i Małopolski. Prace zespołu mają się odbywać przy udziale samorządów z regionu.

Później prezydent Komorowski spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych. - Spotkanie z liderami związków przekonało mnie, że jest przestrzeń dla dialogu społecznego - ocenił prezydent.

W nawiązaniu do trwającego od ponad dwóch tygodni strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, prezydent wyraził nadzieję, że przyczyni się on do budowania zasad udziału strony społecznej w rozwiązywaniu trudnych problemów. - To, co może wydarzyć się w ramach porozumień, na które czekamy, to być może nowe zjawisko w Polsce, konsekwentnego zbudowania zasad partycypacji załóg robotniczych w rozwiązywaniu problemów, w oparciu o wspólnie budowane mechanizmy, wiążące także niektóre elementy płacy z kondycją przedsiębiorstw.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli m.in. szef Solidarności Piotr Duda i przewodniczący OPZZ Jan Guz.

W piątek wieczorem zostało podjęte porozumienie związkowców z zarządem JSW, ale - jak poinformował negocjator w rozmowach związkowców z zarządem JSW, były wicepremier i minister pracy, Longin Komołowski - strajk nie jest odwołany. Związkowcy konsultują się z górnikami. Podtrzymują żądanie dymisji prezesa Jarosława Zagórowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast