GN 24/2018 Archiwum

Wystawa "Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku", Katowice, do 20 lutego

16 lutego 2015 r. o 9.30 w westybulu gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach (wejście od ul. Ligonia 46) odbędzie się otwarcie wystawy "Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku". Uroczystość została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Po otwarciu wystawy o 10.00 rozpocznie się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego w związku z ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 r. W programie m.in. wystąpienie dr. hab. Adam Dziuroka, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.

Wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego. Powyższe tematy zostały zilustrowane fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi.

Wystawę będzie można zwiedzać do 20 lutego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama