GN 24/2018 Archiwum

Konferencja naukowa "Deportacje do ZSRS z ziem polskich 1944/1945 r.", Katowice, 16 lutego

16 lutego o 10.00 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przy ul. Wincentego Pola 65 odbędzie się konferencja naukowa "Deportacje do ZSRS z ziem polskich 1944/1945 r. Perspektywa porównawcza".

Deportacje – motywowane politycznie przymusowe przesiedlenia jednostek, grup społecznych, etnicznych, członków organizacji – należały do instrumentarium represyjnych działań XX-wiecznych totalitaryzmów. Na ziemiach polskich stosowały je zarówno hitlerowskie Niemcy, jak i Związek Sowiecki. Konferencja ma na celu porównawcze spojrzenie na różne przykłady deportacji z ziem polskich do ZSRS w latach 40. XX w. Obiektem zainteresowania są zarówno te terytoria, które Polska utraciła po 1945 r. – jak Wileńszczyzna –, jak i "ziemie nowe" – Ziemie Zachodnie i Północne, oderwane od Rzeszy Niemieckiej. Przedmiotem zainteresowania są także obszary pogranicza polsko‑niemieckiego z okresu międzywojnia (Gdańskie, wschodni Górny Śląsk).

Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama