Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nowy senator z PiS

W Tychach, Mysłowicach i powiecie bieruńsko-lędzińskim odbyły się wybory uzupełniające do Senatu RP. Zwyciężył w nich Czesław Ryszka, który startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Fotel senatora wcześniej zwolniła Elżbieta Bieńkowska, która objęła stanowisko Komisarza Komisji Europejskiej. W wyborach uzupełniających walczyli jeden z liderów Ruchu Autonomii Śląska Dariusz Dyrda startujący z KWW "Ze Śląska - Nie z Partii", radny wojewódzki Michał Gramatyka z PO oraz były senator Czesław Ryszka z PiS.

Głosowanie odbywało się w 148 obwodowych komisjach wyborczych. Frekwencja przy urnach była bardzo niska - nie przekroczyła 8 procent. Czesław Ryszka zdobył 8541 głosów i pokonał Michała Gramatykę, który uzyskał 4452 głosy oraz Dariusza Dyrdę, który dostał 2104 głosy.

Uprawnionych do głosowania było 207 932 tys. wyborców. Głosów ważnych - 15 097, a głosów nieważnych - 175 (liczba kart ważnych - 15 272). Głosowanie odbywało się w 148 obwodowych komisjach wyborczych.

Czesław Ryszka pochodzi z Lędzin. Obecnie mieszka w Czeladzi. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z zawodu dziennikarzem i pisarzem, autorem ponad 50 książek, przede wszystkim o tematyce religijnej. Przez kilka lat pracował również w "Gościu Niedzielnym", potem kierował działem religijnym w nieistniejącym już tygodniku "Katolik". Od 1993 jest redaktorem tygodnika "Niedziela" ukazującego się w Częstochowie. Ma żonę Elżbietę i trójkę dorosłych dzieci.

W latach 1997-2001 był posłem AWS. Później, w latach 2005-11, zasiadał w izbie wyższej z ramienia PiS. Kadencja nowego senatora będzie zaledwie kilkumiesięczna, bo kolejne wybory parlamentarne odbędą się już jesienią.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama