Inauguracja 90-lecia archidiecezji katowickiej. Zadania, jakie nowi biskupi pomocniczy – bp Marek Szkudło i bp Adam Wodarczyk – otrzymali na początek nowej drogi duszpasterskiej, są mocno związane z ich dotychczasowymi obowiązkami.
Święcenia dwóch biskupów pomocniczych wpisały się w inaugurację obchodów 90-lecia diecezji katowickiej. W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, rozpoczął się rok, w którym będziemy świętować powstanie naszej diecezji. Na początek około 8 tysięcy osób przeszło przez Katowice w radosnym Orszaku Trzech Króli. – Być wdzięcznym spróbuję, dziś mówię: dziękuję! – skandowali mali rycerze i dwórki króla Melchiora, reprezentującego Azję. Szli ubrani na zielono. – Pokorę dziś głoszę, umiem mówić: proszę! – odkrzykiwali im ubrani na niebiesko towarzysze czarnoskórego króla Baltazara. Maszerujący ze zdziwieniem zadzierali głowy na anioły, które przy trasie wołały do nich przez megafony ze zwyżki dźwigu i balkonu. – Nie traćcie ducha, droga niedaleka! Idźcie do Betlejem, Jezus na was czeka!” – niosło się z góry. Orszak zakończyło kolędowanie pod Spodkiem.
Wieczorem katowicki Spodek został opanowany przez rozśpiewany tłum. Na okrągłej scenie zaśpiewali i zagrali: Trzecia Godzina Dnia, Anna Maria Jopek, Natalia Niemen, Kuba Badach, T.Etno Tomasz Drozdek. Artyści dosłownie porwali publiczność dźwiękami kolęd, pastorałek i pieśni uwielbienia pochodzących ze wszystkich zakątków świata: Austrii, Anglii, Ukrainy, Wenezueli, Puerto Rico, Ameryki Północnej, Afryki i wielu innych miejsc. Dynamiczna muzyka, piękne słowa i genialne wykonanie sprawiły, że sektory zafalowały: widzowie klaskali, tańczyli, śpiewali razem z muzykami. Muzyka przeplatana była słowami czytanymi z Pisma Świętego. Do tego koncertu zespół przygotowywał się od pół roku. Specjalnie na tę okazję utwory otrzymały zupełnie nowe aranżacje, których autorem jest dyrygent TGD Piotr Nazaruk.
Tuż przed rozpoczęciem koncertu pod scenę zostały wniesione symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które przez kilkanaście dni peregrynowały po archidiecezji katowickiej. Spodek był ich kolejnym przystankiem. Całkowity dochód z koncertu przeznaczony został na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się