Nowy numer 4/2023 Archiwum

Zwolnienia i co dalej?

- Jesteśmy do tego przygotowani - tak o ewentualnych zwolnieniach w kopalniach mówi Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

W "Rozmowie poranka" w Radiu eM szef WUP mówił, że takie informacje nieoficjalnie docierały do Urzędu jeszcze w ubiegłym roku, dlatego już w grudniu przy podziale środków finansowych na poszczególne Powiatowe Urzędy Pracy zostało to wzięte pod uwagę.

PUP w Rudzie Ślaskiej, Bytomiu i Zabrzu na przeciwdziałanie bezrobociu otrzymały o 45 proc. więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku. To właśnie na terenie podlegającym tym urzędom znajdują się 3 z 4 przeznaczonych do likwidacji kopalń (KWK "Bobrek-Centrum", KWK "Sośnica-Makoszowy" i KWK "Pokój").

Grzegorz Sikorski, mówiąc, że WUP jest przygotowany na zwolnienia w górnictwie, podkreślał jednocześnie, że ciągle nie otrzymał oficjalnych danych z Kompanii Węglowej. - To węglowa spółka - w trosce o dobro górników i ich przyszłość - powinna zawiadomić WUP, na jaką skalę planowane są zwolnienia, i mieszkańców jakich powiatów mogą one objąć.

Posłuchaj "Rozmowy poranka" z 12 stycznia:

Rozmowa poranka z 12_01_2015

Napięta jest sytuacja po wczorajszym fiasku rozmów górniczych związkowców ze stroną rządową. Po trzech godzinach negocjacji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele strony społecznej opuścili salę rozmów, twierdząc, że zostali obrażeni przez rządowych pełnomocników. Ci drudzy apelowali o powrót do negocjacji i mówili, że to związkowcy zerwali rozmowy. Związkowcy postawili warunek: wrócą do rozmów, jeśli weźmie w nich udział premier Ewa Kopacz. Ich postulat został spełniony, premier przyjeżdża dziś na Śląsk, a rozmowy w Katowicach rozpoczną się o godz. 14. 

Posłuchaj reakcji związkowców po rozmowach ze stroną rządową:Wczoraj w protestujących kopalniach należących do Kompanii Węglowej odbyły się również Msze św. Zorganizowano je przed zakładami lub w cechowniach, a w jednym przypadku pod powierzchnią ziemi. W nabożeństwach wzięli udział pracownicy kopalń i mieszkańcy śląskich miast. Tak było przed Kopalnią "Pokój" w Rudzie Śląskiej, gdzie Mszę św. odprawił ks. Andrzej Nowara, proboszcz parafii św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej-Wirku. Przed dyrekcją zakładu zgromadziło się około tysiąca osób.

Posłuchaj relacji ze Mszy:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy