Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wznowiono rozmowy

Górnicze związki i przedstawiciele rządu wznowili rozmowy.

W niedzielę w Katowicach wznowione zostały rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych na temat planu naprawczego dla Kompanii Węglowej (KW).

Górnicy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń należących do tej spółki, co zapowiedział w środę rząd. W kopalniach przeznaczonych do likwidacji trwa protest.

Związkowcy i przedstawiciele rządu spotkali się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim już w sobotę. Rozmowy zostały jednak przerwane po dwóch godzinach. Związkowcy uznali, że reprezentanci rządu nie mieli pełnomocnictw do podpisania porozumienia w jego imieniu. Po otrzymaniu zapewnienia, że delegacja ma upoważnienie do zawierania zobowiązań w imieniu rządu, związkowcy zgodzili się zasiąść ponownie do rozmów.

Rząd zapowiedział w środę, że w ramach planu naprawczego KW zamierza zlikwidować kopalnie: "Brzeszcze" w miejscowości o tej nazwie, "Bobrek-Centrum" w Bytomiu, "Sośnica-Makoszowy" w Gliwicach i Zabrzu oraz "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Przeciwko planom rządu w zakładach tych protestuje w niedzielę, według służb wojewody, około tysiąca, a według związków - około dwóch tysięcy pracowników.

Delegacja z udziałem z udziałem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka przed sobotnim spotkaniem z górniczymi związkami rozmawiała ze śląskimi posłami oraz przedstawicielami samorządów z województw śląskiego i małopolskiego. Prezydenci Gliwic, Bytomia, Rudy Śląskiej i Zabrza, na terenie których działają kopalnie wskazane przez rząd do likwidacji, choć naprawę KW uważają za konieczną - nie zgadzają się ze sposobem, w jaki ten proces chce przeprowadzić rząd.

Na poniedziałek w całym regionie śląsko-dąbrowskim zaplanowano akcję protestacyjno-strajkową. Związkowcy na razie nie chcą zdradzać szczegółów. Zapowiadają jedynie eskalację protestu i nie wykluczają przyłączenia się do niego także zakładów z innych branż. „Będzie to demonstracja solidarności z górnikami z zakładów, które rząd chciałby zlikwidować” – powiedział przed niedzielnymi rozmowami szef związku Sierpień '80 Bogusław Ziętek.

Rząd zapewnia, że w przypadku realizacji planu naprawczego KW redukcja zatrudnienia dotknie maksymalnie ok. 3 tys. osób, które zostaną objęte programami osłonowymi. W przeciwnym razie spółce grozi upadłość, w wyniku której pracę straci aż 49 tys. osób - ostrzega resort gospodarki.

Według przyjętego w środę przez rząd planu dla KW możliwości dofinansowania tej spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.

Plan naprawczy dla KW zakłada sprzedaż nowej zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być zlikwidowane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Według zarządu KW, dalsze wydobycie w czterech kopalniach, które zostaną przeniesione do SRK, jest ekonomicznie nieuzasadnione. W 2014 roku zakłady te przyniosły w sumie 821 mln zł strat.

« 1 »

Zobacz także

 • Krzysiek
  11.01.2015 16:36
  >>Rząd zapowiedział w środę, że w ramach planu naprawczego<<

  Tak patrząc na efekty innych planów naprawczych, można wysnuć jeden wniosek:
  Równanie do najgorszych - czy są nimi warszawiacy?
  Linie kolejowe w całej Polsce likwidowane do poziomu zagęszczenia tak jak w okolicach mazowieckiego.
  Służba zdrowia - degrengolada pod zarządem warszawskiego centralnego komitetu nfoz
  Szkolnictwo, rozłożone na łopatki, pod zarządem komisarycznym men. itd, itd, itd ...
  (nazwy trochę frywolnie dobrane).
  Tych 25. lat warszawskiej centralnej demokracji - można nazwać "MASAKRA".
  doceń 0
 • Fryderyk
  11.01.2015 17:27
  Krzysiek powiedziałbym nie 25 lat warszawskiej, ale polskiej demokracji. Mam pytanie do związków zawodowych. Czy po negocjacjach mogę liczyć na to, że nareszcie w kraju węgla będę mógł liczyć na bezproblemowy zakup paliwa węglowego dobrej jakości do mojego kotła po rozsądnej cenie? Jak dotychczas kupuję go po cenie dużo wyższej od kosztów produkcji ale o jakości wolę nie mówić.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama