Nowy numer 25/2018 Archiwum

Sugeruje weto

Europoseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda zaapelował w niedzielę w Szczecinie do prezydenta RP o zawetowanie ustawy dotyczącej restrukturyzacji górnictwa. Zdaniem Dudy, projekt tej ustawy to "likwidacja" polskiego górnictwa.

"Na Śląsku jest realizowany kolejny plan tzw. restrukturyzacji. To słowo restrukturyzacja jest kłamstwem, dlatego że w rzeczywistości jest to likwidacja" - mówił dziennikarzom Duda przed bramą zlikwidowanej stoczni szczecińskiej.

"Przez posłów PO został złożony projekt ustawy zmieniający ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Jeżeli przyjrzeć się przepisom tego projektu można powiedzieć krótko, to jest ustawa o likwidacji polskiego górnictwa kamiennego, które rozpoczyna się od czterech kopalń. To tragedia dla Śląska, to tragedia także dla Małopolski" - powiedział.

Duda apelował, aby prezydent Komorowski zawetował tę ustawę, jeśli zostanie uchwalona. "Aby nie tylko ją zawetował, kiedy zostanie uchwalona przez większość sejmową, bo z całą pewnością tą szybką ścieżką, jaką daje projekt poselski, ona zostanie błyskawicznie uchwalona" - mówił Duda. "Ale żeby z góry zapowiedział, bo tylko taka zapowiedź może spowodować zawahanie ze strony rządu i posłów, że prezydent tej ustawy nie podpisze, że będzie weto, że skieruje ją ponownie do Sejmu, a tam nie znajdzie się większość, która będzie mogła ją powtórnie uchwalić" - dodał.

Zdaniem Dudy ustawa, którą nazwał "szkodliwą dla polskich interesów strategicznych", nie powinna się znaleźć w polskim systemie prawnym. Duda zapowiedział, że skieruje w tej sprawie list do prezydenta Komorowskiego.

Kraj potrzebuje odbudowy przemysłu - mówił Duda. "To jest dziś wielki cel dziejowy, bo chodzi o przyszłość następnych pokoleń w Polsce. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie z zagranicy wrócili do Polski, a ci, którzy jeszcze nie wyjechali, żeby tutaj znaleźli pracę" - dodał.

"Restrukturyzacja w ustach polityków PO oznacza likwidację" - mówił z kolei poseł PiS Joachim Brudziński. Zwracając się do górników Brudziński mówił, żeby ci nie dali się "oszukać" zapowiedziami restrukturyzacji. Tak, jak zrobili to stoczniowcy w Szczecinie wierząc b. premierowi Donaldowi Tuskowi, który zapewniał ich wcześniej o restrukturyzacji przemysłu stoczniowego w mieście. Dziś stoczniowcy są bez pracy - dodał Brudziński.

Górnicy na Śląsku kontynuują protest przeciwko likwidacji kopalń. W niedzielę zaplanowano rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych na temat planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd.

« 1 »

Zobacz także

 • Krzysiek
  11.01.2015 16:39
  >>do prezydenta RP o zawetowanie ustawy dotyczącej <<

  ten pan jest z koalicji - może zrobi spektakularny ruch, bo już wiedzą jak innym sposobem i tak zniszczyć.

  Pisze to obserwując dotychczasowe jego podpisywanie lub nie jakiś ustaw - i tak zawsze koalicja grywała swoje.
  doceń 0
 • Fígiel
  12.01.2015 20:48
  Kopalnie powinny zostać ale dopóki są finansowane przez budżet to trzeba zapomnieć o niektórych przywilejach typu 14 pensja czy Barbórka i gratyfikacje które mogą być wypłacane z zysku . wiele ludzi w Polsce pracuje
  po 12 i więcej godzin i oprócz utraty zdrowia nie mają nic więcej . tym się nikt nie interesuje
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama