Nowy numer 25/2018 Archiwum

Protestują górnicy i pracownicy powierzchni

W czterech kopalniach przeznaczonych do likwidacji protestuje już ok. 2 tys. osób.

Do protestu dołączają pracownicy zakładów, pracujący na powierzchni, głównie w administracji i na przeróbce. To ich, zgodnie z rządowym planem, głównie obejmą zwolnienia. Większość górników dołowych z likwidowanych kopalń ma być przeniesiona do innych zakładów. Górnicy i pracownicy powierzchniowi protestują przeciwko planom, jakie rząd ma wobec Kompanii Węglowej.

Dziś miało dojść do spotkania związków z zawodowych z Wojciechem Kowalczykiem, pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. Po czwartkowym spotkaniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego związkowcy zdecydowali, że nie pojadą do Warszawy.

- Możemy się spotkać, jeśli będziemy mieć gwarancję dialogu, możliwości współdecydowania - powiedział w rozmowie z katowickim "Gościem" Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności". - Myśleliśmy, że jesteśmy zaproszeni do konsultacji na etapie tworzenia planu naprawczego KW. Niespodziewanie został nam przedstawiony plan gotowy do realizacji.

Związkowcy podkreślają, że realizacja rządowego planu będzie miała bardzo negatywne skutki dla całego regionu. Przypominają, że miasta takie, jak Bytom, w których przed kilkunastu laty zlikwidowano kopalnie, do dzisiaj borykają się ze strukturalnym bezrobociem i innymi problemami społecznymi.

Podkreślają, że są otwarci na rozmowy dotyczące programu naprawczego KW, warunkiem jest jednak wycofanie się z deklaracji ogłoszonych przez rząd w środę. Są jednak zdania, że takie rozmowy powinny odbyć się na Śląsku.

Rządowe plany restrukturyzacji górnictwa oznaczają całkowitą zmianę Kompanii Węglowej w jej dotychczasowym kształcie. Poza likwidacją 4 kopalń ("Brzeszcze", "Sośnica-Makoszowy", "Pokój" i "Bobrek-Centrum") program zakłada przeniesienie 9 rentownych lub perspektywicznych kopalń do spółki celowej, nazwanej roboczo Nowa KW, i urynkowienie kosztów. Jedna z kopalń ma zostać wykupiona przez inwestora zewnętrznego - Węglokoks.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama