Nowy numer 24/2018 Archiwum

Grzesik: To nie jest likwidacja czterech kopalń

- Mieliśmy ten program przyjmować w duchu konsensusu społecznego... Okazało się, że jest tak jak zwykle: obietnice bez pokrycia, puste słowa. Najgorsze jest to, że styl, w jakim ten program jest przyjęty, jest jeszcze gorszy, niż to bywało do tej pory - krytykował szef górniczej "Solidarności" w "Rozmowie poranka".

Jak tłumaczył Jarosław Grzesik w rozmowie z Sylwestrem Strzałkowskim, dzisiaj nawet nikt już nie pozoruje dialogu ze stroną społeczną. Górnicy zostali poinformowani, że program rządowy został przyjęty i nie ma już czasu na gadanie. Trzeba działać. Dodaje, że konsultacje w sprawie sytuacji Kompanii Węglowej miały odbyć się w piątek 9 stycznia, tymczasem program rządowy już został przyjęty. - Po co to spotkanie? - zastanawiał się Jarosław Grzesik na antenie.

Dla zagrożonej upadłością Kompanii Węglowej plan naprawczy przewiduje m.in. restrukturyzację nierentownych kopalń. Cztery z nich po przeniesieniu do odrębnej spółki mają być wygaszane, a jedna zmieni właściciela. Wśród tych czterech, w których wydobycie zostanie wstrzymane, wymieniona została KWK "Brzeszcze". Pozostałe to: KWK "Bobrek-Centrum", KWK "Sośnica-Makoszowy" i KWK "Pokój". W kopalni "Brzeszcze" trwa strajk.

Jarosław Grzesik zwrócił uwagę, że program rządowy jest niebezpieczny i zapowiada kolejną tragedię dla Górnego Śląska, ponieważ likwidacja kopalń pociągnie za sobą także likwidację kolejnych zakładów i falę bezrobocia w regionie.

Posłuchaj rozmowy poranka z 8 stycznia:

Jarosław Grzesik w Rozmowie poranka Radia eM

Więcej o strajku w kopalni "Brzeszcze":

***

Wszystko na temat sytuacji w górnictwie po przyjęciu rządowego planu restrukturyzacji w specjalnym serwisie Gościa i Radia eM

« 1 »

Zobacz także

  • gość
    08.01.2015 11:44
    W Polsce powinna rozpocząć się budowa nowej elektrowni węglowej bo za kilka lat czeka nas 20 stopień zasilania. jest wielki przekręt z obiecaną budową elektrowni atomowej i prawdopodobnie ona nie powstanie! pieniądze jednaj już ktoś wziął i zostały zmarnowane. Nowa elektrownia węglowa to ratunek dla naszej energetyki i dla górnictwa! inaczej będziemy kupowali prąd od Niemców którzy już zacierają ręce z uciechy że nam nic nie wychodzi.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama