Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bp Adam Wodarczyk

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1994 r. w Katowicach. Konsekrowany na biskupa 6 stycznia 2015 r. w Katowicach.

Bp Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach w rodzinie Henryka i Łucji z d. Cichy. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach i uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie na podstawie pracy z historii Kościoła: „Ks. Franciszek Blachnicki – życie i działalność w latach 1921–1961”.

Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abp. Damiana Zimonia. Jest kapłanem archidiecezji katowickiej, choć jego parafia macierzysta w roku 1992 weszła w skład diecezji gliwickiej. Jako prezbiter odbył studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat z liturgiki – 1998 r.) oraz stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL (licencjat z teologii pastoralnej – 2000 r.).

W latach 2000–2001 studiował w Studium Kanonizacyjnym w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie i uzyskał licencję Kongregacji. W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987). Życie i działalność”. Zna język włoski. Adam Wodarczyk od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło–Życie. Tam przeszedł całościową, dogłębną formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym. Obecnie jest moderatorem generalnym ruchu (II kadencja powierzona mu przez KEP).

Dotychczasowe urzędy i funkcje:

– 1994–1998 wikariusz parafialny w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, moderator rejonowy Ruchu Światło–Życie i moderator Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło–Życie w Archidiecezji Katowickiej.

– Od 2001 postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

– Od 2007 moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

– W latach 2008–2013 był konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

– Aktualnie jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP i Krajowej Rady Misyjnej.

Jego zawołaniem biskupim są słowa „Światło–Życie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast