Nowy numer 3/2021 Archiwum

Znak sprzeciwu

Krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży dotarły do archidiecezji katowickiej.

Na granicy z diecezją opolską symbole ŚDM odebrali 3 stycznia młodzi i ich opiekunowie z archidiecezji katowickiej. Przekazali je im przedstawiciele diecezji opolskiej przy przejeździe kolejowym pomiędzy parafiami Płonia (w diecezji opolskiej) i Brzezie (w archidiecezji katowickiej). Obie te parafie leżą na terenie Raciborza. Od tej chwili krzyż i ikona Matki Bożej peregrynują po archidiecezji katowickiej. Odwiedzają nie tylko kościoły, ale i centra handlowe, katowicki dworzec kolejowy, rynki śląskich miast. – Niech ci, którzy stoją trochę z boku, zobaczą, że Pan Bóg jest blisko, że się nie chowa, ale wychodzi, żeby ich szukać – mówi ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej.

Nie zawsze udawało się załatwić „wejście” do centrów handlowych. Czasem zgoda była, ale na ustawienie krzyża miejsce z tyłu za marketem, z dala od klientów, żeby „religijne akcenty” nie rzucały się w oczy. A w takim miejscu – bez obecności przechodniów – w ogóle nie ma przecież sensu wystawiać symboli Światowych Dni Młodzieży. – Krzyż jest jednak znakiem sprzeciwu – ocenia ks. Marcin Wierzbicki, który mimo to rozpoczynał peregrynację z optymizmem. – Spodziewam się, że młodzi zachwycą się na nowo miłością Pana Boga. Po to jest ten krzyż i ta ikona, żebyśmy zobaczyli, że Pan Jezus jest z nami, żebyśmy go doświadczyli tak bardzo blisko – powiedział nam.

Duszpasterz młodzieży zwracał uwagę, że na pierwszej na terenie archidiecezji adoracji w Brzeziu do krzyża podchodzili nie tylko ludzie młodzi, ale i dojrzali. – Do tego krzyża, który dociera na każdy kontynent, każdy może podejść i złożyć na nim pocałunek. Chodzi też o to, żebyśmy podobnie jak umiłowany uczeń przyjęli do swojego życia Maryję i Jezusa. Inne rzeczy to dodatki, choć oczywiście ważne. Chcemy, żeby w naszej świadomości już zaistniały Światowe Dni Młodzieży, bo to ogromne wydarzenie. A my jesteśmy wyróżnieni przez papieża Franciszka, że możemy je organizować – stwierdził. Z Brzezia symbole ŚDM zostały przewiezione do Katowic, a stamtąd wyruszą do kolejnych miast.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama