Koncert dla hospicjum w Rybniku

Zagrają dla niego Carrantuohill, Anielska Brygada, Rio Gospel i Chór Ewangelicki Canto Deo.

Koncert odbędzie się 6 stycznia o godz. 18 w kościele pw. Królowej Apostołów w Rybniku. Jego głównym celem jest zebranie funduszy na zakup środków higienicznych, lekarstw oraz sprzętu rehabilitacyjnego dla podopiecznych Niemedycznego Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku.

Hospicjum opiekuje się osobami chorymi onkologicznie wtedy, gdy skończy się leczenie szpitalne, a chory wymaga nadal troskliwej opieki. – Podstawowym prawem każdego człowieka jest prawo do życia i prawo do godnej, naturalnej śmierci. Niestety, w dzisiejszym tak zabieganym świecie nawet w najbardziej kochających się rodzinach może przyjść taki moment, że w ciężkiej i nieuleczalnej chorobie kogoś bliskiego po prostu nie wiemy, co robić. Kończy się leczenie szpitalne, co robić dalej z chorym? Aby nie powiększać stresu chorego, powinien on znajdować się w miejscu dobrze sobie znanym, wśród kochających go ludzi, a więc we własnym domu. I wtedy właśnie z pomocą mogą przyjść wolontariusze Niemedycznego Hospicjum Domowego, którzy chcą poświęcić swój czas dla ciężko chorego człowieka w jego własnym domu – tłumaczy Katarzyna Lechowicz, prezes stowarzyszenia.

Ludzie chorzy terminalnie potrzebują różnych medykamentów, które można kupić w aptece, ale najważniejszym ich lekarstwem jest czas i obecność drugiego człowieka. – Tego nie może zapisać na recepcie żaden lekarz. To zależy od wrażliwości i bezinteresowności każdego z nas – mówi ks. dr Rafał Śpiewak, opiekun hospicjum. – Ale dając, też otrzymujemy. Są rzeczy, których nie można kupić za żadne pieniądze świata. A właśnie one są najcenniejsze. Szczera dłoń, wdzięczny uśmiech, pogodne spojrzenie, poczucie spełnienia i sensu życia. „Beze Mnie nic uczynić nie możecie”, te słowa Pana Jezusa pozwalają nam ufać, że w każdym odruchu serca jest On. W nim trwając, jesteśmy bliźnimi dla bliźnich – dodaje.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 16 lat i chce pomagać innym. Zainteresowani współpracą z hospicjum mogą zgłaszać się we wtorki o godzinie 19 w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku przy ul. Brudnioka 5. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej: rybnickie hospicjum.wordpress.com.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..