Nowy numer 42/2018 Archiwum

Tańczący z Kilarem

Premierę swojego nowego programu „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk” zaprezentował Zespół „Śląsk” w Rybnickim Centrum Kultury.

To zbiór dzieł Wojciecha Kilara, opracowanych specjalnie dla „Śląska” w latach 70. XX w., oraz Stanisława Hadyny. Ich utwory występują razem, bo Wojciech Kilar podkreślał, że bez twórczości Stanisława Hadyny nie powstałyby jego inspirowane folklorem, wielkie dzieła: „Krzesany”, „Orawa”, „Siwa mgła”.

Wojciech Kilar opracował dla „Śląska” około 30 utworów. Decyzja o wprowadzeniu programu z utworami tego wybitnego kompozytora zapadła w zespole dwa tygodnie przed jego śmiercią. Planując tę repertuarową nowość, muzycy nie zdawali sobie sprawy, że będzie to pomnik złożony przez nich Wojciechowi Kilarowi pośmiertnie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy