Nowy numer 3/2019 Archiwum

Kazimierz Świtoń pożegnany

Pogrzeb człowieka, który współtworzył Wolne Związki Zawodowe, gdy inni jeszcze się bali, odbył się dziś w Katowicach.

Ciało Kazimierza Świtonia spoczęło na cmentarzu w Katowicach-Bogucicach.

Ludzie, którzy przyszli na jego pogrzeb, opuszczając za trumną bogucicki kościół św. Szczepana, śpiewali „Boże, coś Polskę” z ostatnimi słowami: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”.

Poglądy Kazimierza Świtonia były przez wielu uważane za kontrowersyjne. Część opozycji uważała jego działania w czasach PRL za zbyt radykalne, zwracano też uwagę jego niechęć do środowisk żydowskich. Na cmentarzu przyjaciele zmarłego przypominali jednak przede wszystkim jego najważniejsze zasługi dla Polski, m.in. współudział w utworzeniu 23 lutego 1978 roku pierwszego w Polsce komitetu Wolnych Związków Zawodowych. Powstanie tych związków było iskrą, która w dużej mierze zainicjowała polski sierpień 1981 roku.

Mówiono też o jego udziale w ustawieniu krzyża na miejscu masakry górników na kopalni „Wujek” i o tym, że to on ujawnił w 1992 roku z trybuny sejmowej agenturalną przeszłość ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. Według przemawiającego nad grobem przedstawiciela „Solidarności Walczącej”, zwłaszcza ostatnie z tych działań ściągnęło na Kazimierza Świtonia niechęć i kpiny mediów. Mówiono też o jego niepogodzeniu z tym, w jaki sposób Polska jest rządzona także po 1989 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy