Prezydentem Katowic został Marcin Krupa. Największą niespodzianką II tury wyborów jest porażka Adama Fudalego, który przez 16 lat rządził Rybnikiem.
Bezpartyjny Marcin Krupa zdobył w Katowicach aż 71 procent głosów. Pokonał Andrzeja Sośnierza (29 proc.), startującego z listy PiS. Marcin Krupa był popierany przez poprzedniego prezydenta Piotra Uszoka. W Rybniku koniec ery Adama Fudalego, który przegrał z kandydatem PO Piotrem Kuczerą. To niespodzianka, bo dotychczasowy, bezpartyjny prezydent Rybnika o mało nie rozstrzygnął wyborów na swoją korzyść już w pierwszej turze. Do granicy 50 proc. brakło mu wtedy zaledwie 2,29 proc. głosów. Kandydat PO miał wówczas tylko 27 procent. Elektorat A. Fudalego okazał się jednak mało zmobilizowany i w drugiej turze wybory zakończyły się zwycięstwem Piotra Kuczery stosunkiem 54:46.
Zmiana także w Jastrzębiu-Zdroju: Marian Janecki, po zebraniu 42 proc. głosów, opuszcza magistrat. Pokonała go bezpartyjna kandydatka Anna Hetman, startująca z listy Platformy. Zdobyła 58 proc. głosów. Z kolei w Rudzie Śląskiej kandydatka PO Aleksandra Skowronek, dotychczasowa wicemarszałek województwa śląskiego, przegrała stosunkiem 42:58 proc. głosów z urzędującą, bezpartyjną prezydent Grażyną Dziedzic. W Piekarach Śl. porażkę poniósł Stanisław Korfanty, bezpartyjny prezydent od 12 lat. Zdobył 35 proc. głosów. W magistracie zastąpi go Sława Umińska-Duraj (65 proc.), startująca z lokalnego komitetu. Nowego prezydenta zyskały też Siemianowice. Został nim Rafał Piech (65 proc. głosów), który pokonał dotychczasowego prezydenta Jacka Guzego (35 procent). Władzę utrzymał bezpartyjny prezydent Żor Waldemar Socha. Pokonał Wojciecha Kałużę z komitetu Żorska Samorządność, członka PO. Zdecydowanie wygrał dotychczasowy, bezpartyjny prezydent Mysłowic Edward Lasok. Stosunkiem głosów 66:34 zwyciężył Dariusza Wójtowicza z komitetu Wspólnie dla Mysłowic, członka SLD i kandydata popieranego przez tę partię.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się