Nowy numer 15/2024 Archiwum

Oczekuję, że przebudzicie świat

"Czy Jezus jest naprawdę pierwszą i jedyną miłością, jak to postanowiliśmy, kiedy złożyliśmy nasze śluby? Tylko jeśli nią jest, możemy i musimy kochać w prawdzie i miłosierdziu każdą osobę, którą spotykamy na naszej drodze, ponieważ od Niego poznaliśmy, co to jest miłość i jak kochać: będziemy umieli kochać, bo będziemy mieli Jego serce" - napisał papież Franciszek w liście apostolskim do osób konsekrowanych.

Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczął się w Kościele powszechnym Rok Życia Konsekrowanego. W katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla miała miejsce uroczysta inauguracja tematu nowego roku. Mszę św. dla setek sióstr zakonnych, zakonników i świeckich osób konsekrowanych odprawił arcybiskup senior Damian Zimoń.

- Nasz Kościół lokalny ochoczo włącza się w Rok Życia Konsekrowanego - mówił w homilii arcybiskup. - Chcemy jeszcze bardziej udrożnić te źródła łaski dla zagubionego świata, jakimi są gromadzenia zakonne. Tylu ludzi wśród nas ucieka z posterunku życia. Trzeba pójść do tych ludzi, rozmawiać z nimi, trzeba wychodzić na przeciw drugiemu człowiekowi.

W archidiecezji katowickiej Rok Życia Konsekrowanego obchodzony był w 2011 roku. Obecnie, przez cały rok, po domach zakonnych peregrynować będzie ikona Matki Boskiej Piekarskiej. - Kochane siostry, kochani bracia, bądźcie radością w sercu Kościoła - zachęcał abp Zimoń. - Chrystus tego od Was oczekuje, ludzie na to czekają.

"Radujcie się" - tak Franciszek zatytułował list skierowany do osób konsekrowanych. Papież podkreśla ścisłe powiązanie życia konsekrowanego z radością wypływającą z obecności Boga, wspólnoty i służby Kościołowi. "Jesteśmy wezwani, by doświadczyć i ukazywać, że Bóg może napełnić nasze serca i uczynić nas szczęśliwymi bez potrzeby poszukiwania gdzie indziej naszego szczęścia; że autentyczne braterstwo przeżywane w naszych wspólnotach karmi naszą radość; że nasze całkowite oddanie w służbie Kościoła, rodzin, młodzieży, osób starszych, ubogich realizuje nas jako osoby i nadaje pełnię naszemu życiu (...). Oczekuję, że "przebudzicie świat", bo cechą charakteryzującą życie konsekrowane jest proroctwo".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy