Nowy numer 42/2018 Archiwum

Zmiany w Rybniku i Jastrzębiu

W wielu śląskich miastach komisje podliczyły już wyniki II tury wyborów samorządowych.

W Katowicach zwyciężył Marcin Krupa z komitetu Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Był popierany przez dotychczasowego, długoletniego prezydenta Piotra Uszoka, który sam zrezygnował ze startu. Marcin Krupa zdobył 71 procent głosów i pokonał Andrzeja Sośnierza (niespełna 29 proc.), startującego z listy PiS.

W Rybniku koniec ery Adama Fudalego. Po 16 latach rządów prezydent przegrał z kandydatem PO Piotrem Kuczerą. Zdobył 46 procent głosów, podczas gdy Piotr Kuczera - 54 procent.

Z kolei w Rudzie Śląskiej kandydatka PO poniosła porażkę: Aleksandra Skowronek z Platformy, dotychczasowa wicemarszałek województwa śląskiego, po zdobyciu 42 procent głosów, przegrała z urzędującą prezydent Grażyną Dziedzic (58 procent), startującą z własnego komitetu.

Zdecydowanie wygrał dotychczasowy prezydent Mysłowic Edward Lasok z Mysłowickiego Porozumienia Samorządowego. Zwyciężył Dariusza Wójtowicza z komitetu Wspólnie dla Mysłowic, członka SLD i kandydata popieranego przez tę partię. Edward Lasok zdobył 66 procent głosów, a Dariusz Wójtowicz tylko 34 procent.

Władzę utrzymał też prezydent Żor Waldemar Socha, bezpartyjny kandydat komitetu Żorskie Porozumienie i W. Socha. Niewielką liczbą głosów pokonał Wojciecha Kałużę z komitetu Żorska Samorządność, członka PO.

Inaczej przebiegało głosowanie w Jastrzębiu-Zdroju. Dotychczasowy prezydent Marian Janecki, po zebraniu 42,2 procent głosów, będzie musiał wyprowadzić się z magistratu. Pokonała go bezpartyjna kandydatka Anna Hetman, startująca z listy Platformy. Zdobyła 57,8 procent głosów.

Zmiana władzy nastąpiła też w Mikołowie: po 16 latach rządów odchodzi bezpartyjny burmistrz Marek Balcer. Zastąpi go Stanisław Piechula, który startował z lokalnego komitetu, ale jest członkiem PO.

W Piekarach Śląskich porażkę poniósł Stanisław Korfanty, bezpartyjny prezydent Piekar od 12 lat. Zdobył 35 procent głosów. W magistracie zastąpi go Sława Umińska-Duraj (KWW Krzysztofa Turzańskiego i Sławy Umińskiej-Duraj), na którą zagłosowało 65 proc. biorących udział w wyborach.

Nowego prezydenta zyskały też Siemianowice Śląskie. Został nim Rafał Piech (65 proc. głosów), który pokonał dotychczasowego prezydenta Jacka Guzego (35 procent).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy